Powiat żyrardowski w żółtej strefie

0
732
Reklama

Liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 gwałtownie rośnie. W kolejnych miastach i powiatach obowiązują obostrzenia. Wśród nich znalazł się powiat żyrardowski, który zakwalifikowano właśnie jako strefę żółtą. 

Resort zdrowia ogłosił nową listę miast i powiatów objętych szczególnymi obostrzeniami. Od soboty 17 powiatów znajduje się w tzw. strefie czerwonej, zaś kolejne 34 – w strefie żółtej. Wśród tych ostatnich znalazł się powiat żyrardowski.

Przypomnijmy: do strefy czerwonej kwalifikują się powiaty, w których liczba zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni (łącznie) przekroczyła 12 przypadków na 10 000 mieszkańców. Strefa żółta obejmuje powiaty, w których ta liczba wynosi od 6 do 12 przypadków na 10 000 mieszkańców.

Jakie obostrzenia obowiązują w strefach?

W strefie czerwonej nie wolno m.in. organizować kongresów i targów, zamknięte zostają wesołe miasteczka czy parki rozrywki. W siłowniach na każdą osobę musi przypadać 10 m2 powierzchni. Kina mogą funkcjonować przy obłożeniu maksymalnie 1/4 miejsc na widowni. W kościołach i innych miejscach kultu religijnego obowiązuje limit 50% obłożenia budynku. W przypadku wydarzeń religijnych odbywających się na zewnątrz, liczba uczestników nie może przekroczyć 150 osób. Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać przy udziale maksymalnie 50 gości (nie licząc obsługi). Wszędzie w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej limity są łagodniejsze: można organizować konferencje czy targi, jednak z zachowaniem limitu: 1 osoba na 4 m2. W przypadku siłowni jest to 1 osoba na 7 m2. Tu również kina funkcjonują z 25-procentowym obłożeniem, zaś maksymalna liczba gości na uroczystościach rodzinnych to 100 osób.

Reklama

Dodatkowo ministerstwo opublikowało listę ostrzegawczą – niebieską. Znajdują się na niej tereny, które mogą zostać zakwalifikowane do strefy żółtej, jeśli będą występować dalsze wzrosty zachorowań. Na tej liście znalazła się również Warszawa. W strefie niebieskiej na razie nie obowiązują dodatkowe obostrzenia.

W ostatnich dniach w Polsce odnotowywane są gwałtowne przyrosty zachorowań. Minione dwa dni przyniosły kolejne niechlubne rekordy. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa liczba nowych zakażeń przekroczyła 2000 przypadków na dobę. W związku z sytuacją w kraju, niektóre państwa – w tym Irlandia i Grecja – wprowadzają ograniczenia dla podróżujących z Polski.

Czytaj również: Polska firma rozpoczyna produkcję szybkich testów na COVID-19

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj