Powiat walczy o basen

0
616
Reklama

Powiat pruszkowski konsekwentnie dąży do budowy pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie. Inwestycja ma kosztować ponad 20 mln zł.

Dla niektórych powstanie drugiego basenu w Pruszkowie brzmi dość abstrakcyjnie. Zwracają uwagę, że pływalnia funkcjonująca przy ul. Andrzeja w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców. Powiat jest jednak innego zdania. Na pierwszej tegorocznej sesji radni wprowadzili do budżetu budowę pływalni przy szkole przy Gomulińskiego. Sprawa szybko nabrała rozpędu. Powiat ogłosił przetarg na wykonanie projektu basenu. Ubiegał się również o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Inwestycja znalazła się w gronie 35 planowanych do budowy obiektów w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2018”. Powiat pruszkowski może liczyć na 7 mln zł, choć istnieje szansa na pozyskanie jeszcze większej kwoty.

Kosztowny wydatek

Budowa basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Gomulińskiego zajmie wysoka pozycję w budżecie powiatu. Wszystko musi być dokładnie wyliczone i zaplanowane. Na XLVIII sesji Rady Powiatu Pruszkowskiego, radni pochylili się nad kwestią zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. – Kluczowe znaczenie ma dzisiaj kwestia zwiększenia limitu wydatków w 2020 roku na inwestycję budowy pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Gomulińskiego. Mówimy tu o zwiększeniu kwoty o ponad 2 mln zł. W tej chwili wychodzi na to, że całość inwestycji brutto będzie kosztować ponad 20 mln zł – mówił Maksym Gołoś, starosta pruszkowski.

Reklama

Cennym wsparciem zapewne będzie dofinansowanie od ministerstwa. Starosta podczas sesji apelował do radnych koalicji i opozycji, aby „przyłożyli rękę do tego dzieła”. – Uważam, że jest to niepowtarzalna szansa, żeby ściągnąć do powiatu pruszkowskiego bardzo duże kwoty celem wybudowania inwestycji, która będzie służyć przez długie lata mieszkańcom powiatu pruszkowskiego – podkreślał Maksym Gołoś.

Radni przyjęli uchwałę zmieniającą wieloletnią prognozę finansową.

Pływalnia ma służyć wszystkim

Basen ma wyglądać imponująco. – Pływalnia będzie miała 8 torów o szerokości 2,5 m, zgodnie z przepisami międzynarodowymi FINA (Światowa Federacja Pływacka – red.), z możliwością zmiany na 10 torów o szerokości 2m. Cała niecka będzie miała wymiary 25 na 21 metrów, zgodnie z przepisami FINA. Wybudowana zostanie również niecka 5/17m z dwoma torami do nauki pływania. Obiekt wyposażony będzie również w trybuny na 240 osób. Pragnę dodać, że projekt otrzymał pozytywną opinię certyfikacyjną Polskiego Związku Pływackiego. W Pruszkowie będziemy mogli gościć zawody rangi mistrzostw Polski, Pucharu Polski itp. – prezentuje Łukasz Borkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

Co istotne, obiekt będzie przeznaczony nie tylko do celów sportowych, ale także szkolnych i rekreacyjnych. – Pływalnia będzie w stanie jednocześnie zaspokoić potrzeby szkoły mistrzostwa sportowego, klubu, który co roku w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobywa medale mistrzostw Polski, ale także nauki pływania z programu „Umiem pływać”. Co ważne, przez cały dzień funkcjonowania pływalni będą dostępne 2-3 tory dla osób indywidualnych – wyjaśnia Łukasz Borkowski. – Chcemy, aby basen był wspólnym dobrem i służył każdemu. To krok w stronę wychowania wybitnych sportowców, a jednocześnie również mieszkańcy będą mogli rozwijać swoją pływacką pasję. Głęboko wierzę, że za dwa lata będziemy cieszyć się z naszej wspólnej pływalni – dodaje.

Reklama