Posadzili dąb na stulecie szkoły

0
82
Reklama

Wyjątkowa uroczystość w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. 14 października z okazji 100-lecia placówki posadzono dąb.

W lutym 1921 roku trzeci zjazd Stowarzyszenie Mechaników Polski w stanie Ohio podjął decyzję o uruchomieniu szkoły rzemieślniczo-technicznej w Pruszkowie. Placówkę uruchomiono 1 grudnia 1921 roku, aktu otwarcia dokonał inż. Jan Piotrowski, a dyrektorem został Jan Kozakiewicz. 1 września 1922 roku naukę w szkole rozpoczęło 57 uczniów. Z czasem przemianowano ją na gimnazjum mechaniczne. W trakcie wojny władze niemieckie chcieli, aby szkoła przygotowywała robotników do produkcji uzbrojenia. Starania dyrektora Jana Gomulińskiego i Jana Piotrowskiego udało się przekonać Niemców do zezwolenia na naukę młodzieży.

Po wojnie placówka została technikum budowy obrabiarek. W 1966 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły. Przez kolejne lata placówka przechodziła wiele zmian, upamiętniano ważne postaci z nią związane. Rozwijała się również infrastruktura sportowa, powstało gimnazjum sportowe, potem liceum. W listopadzie 2010 roku oddano do użytku nowe skrzydło budynku. Obecną nazwę nadano we wrześniu 2013 roku.

Bogata i piękna historia placówki przy Gomulińskiego jest pielęgnowana. W tym roku szkoła obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji 14 października odbyła się uroczystość, podczas której przed szkołą posadzono dąb stulecia. Z kolei pod drzewem umieszczono kapsułę czasu.

Piękna uroczystość

Goście, samorządowcy – z członkiem zarządu powiatu Agnieszką Kuźmińską na czele, rodzice, dzieci i przyjaciele placówki otrzymali specjalne wydanie szkolnej gazetki „Kleks” oraz mogli wpisać się w księdze pamiątkowej. Na budynku pojawiła się stosowna tablica. Z takiej okazji nie mogło zabraknąć pięknego tortu. Z pewnością uroczystość na długo pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych. Młodzież złożyła ślubowanie w tak ważnym dla całej społeczności dniu.

Reklama

Czytaj również: Trzy drzewa nie zyskały statusu pomników przyrody

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj