Pomysły na Austerię

0
784
Reklama

Trwa modernizacja raszyńskiej Austerii. Nie brakuje pomysłów na wykorzystanie obiektu w przyszłości. Wśród nich m.in. Centrum Seniora.

Przejeżdżając Al. Krakowską, nie sposób zwrócić uwagi na Austerię. Wybudowany w latach 1784-1790 przez Piotra Teppera Starszego budynek składał się z piętrowej części głównej, kramów kupieckich, poczty ze stajnią i wozownią. Wraz z upływem czasu obiekt niszczał. Mieszkańcy Raszyna czekają, kiedy Austeria odzyska swój blask. Gmina prowadzi działania zmierzające do zaadaptowania obiektu na potrzeby lokalnej społeczności.

W sierpniu 2017 r. raszyński urząd podpisał umowę na modernizację Austerii. Na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 3,1 mln zł. Zadanie wykonawcy polega na przygotowaniu projektu i adaptacji budynku na centrum integracji społeczno-kulturalnej. Obecnie trwa pierwszy etap, polegający na odrestaurowaniu budynku zasadniczego Austerii. Trwają prace modernizacyjne, które obejmują m.in. wybudowanie klatek schodowych, zamontowanie ogrzewania, wentylacji i instalacji wodnej oraz elektrycznej. Władzom Raszyna zależy na zachowaniu charakterystycznych elementów zabytkowego obiektu.

Kolejnym etapem jest stworzenie Centrum Integracji Społeczno-Kulturalnej Seniora. W zaadaptowanym zespole Austerii znajdzie się m.in. amfiteatr, plac zabaw dla dzieci, tężnie, przestrzeń integracji społecznej, strefa sportowa w parku, czytelnia oraz sale zajęć artystycznych.  Modernizację przejdzie również teren wokół zabytkowego zespołu Austerii. – Chcemy, by Austeria znów odzyskała dawny blask i na nowo stała się miejscem tętniącym życiem. Miejscem spotkań kulturalnych, konferencji oraz wystaw. Planujemy otwarcie w niej izby pamięci regionów. Koncepcja zakłada również rewitalizację stawu puchalskiego, dzięki czemu teren mógłby zostać wykorzystany jako miejsce rekreacji dla wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek – powiedział wójt Raszyna Andrzej Zaręba.

Reklama
Reklama