Pomagają w ekologii

0
302
Reklama

Brwinowski magistrat oferuje mieszkańcom programy dotacyjne na usuwanie azbestu, zmianę sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny oraz kompostowniki.

Gmina Brwinów daje mieszkańcom możliwość zatroszczenia się o swoje zdrowie i środowisko w obrębie własnego domu. Od 5 lat dofinansowuje m.in. usunięcie szkodliwego azbestu, który wciąż pokrywa dachy części starszych domów w gminie. W tym roku kwota jednorazowej dotacji została zwiększona do 5000 zł w jednym roku. Mogą ją uzyskać osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy, składając wniosek do 31 października br.

Magistrat  kontynuuje również program zachęcający do zmiany sposobu ogrzewania. Mieszkańcy mogą skorzystać z dotacji na zmianę systemu grzewczego, polegającą na modernizacji kotłowni poprzez wymianę pieca węglowego na gazowy albo elektryczny. W przypadku braku sieci gazowej możliwe jest uzyskanie dotacji również na kocioł opalany pelletem. W tym programie można uzyskać dotację w wysokości do 75% kosztów, jednak nie więcej niż 5000 zł. Termin składania wniosków został przedłużony do końca lipca br.

Kolejnym kontynuowanym projektem jest również program „Kompostowniki dla mieszkańców”, który niesie za sobą korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Dzięki kompostownikowi można zagospodarować odpady zielone, a także otrzymać ulgę w opłatach za odbiór śmieci. Dzięki temu opłata za śmieci będzie niższa o 6 zł od osoby. Jeśli nie dysponujemy własnym kompostownikiem, możemy ubiegać się o taki w Urzędzie Gminy. Do wyboru są dwa rodzaje pojemników: zamykany, o pojemności 700 litrów oraz otwarty, o pojemności 1100 litrów. Wnioski o bezpłatny kompostownik mogą składać mieszkańcy, od których gmina Brwinów odbiera odpady i którzy nie zalegają z płatnościami z tego tytułu. O przyznaniu kompostownika decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Gminy.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj