reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Policja ostrzega: nowe oszustwa „na bon turystyczny”

Policja ostrzega: nowe oszustwa „na bon turystyczny”

0
W czasie wakacji oszuści starają się wykorzystać nasz dobry nastrój i uśpioną ostrożność. Pojawia się coraz więcej doniesień medialnych dotyczących oszustw metodą „na bon turystyczny”.
Źródło: KGP

W czasie wakacji oszuści starają się wykorzystać nasz dobry nastrój i uśpioną ostrożność. Pojawia się coraz więcej doniesień medialnych dotyczących oszustw metodą „na bon turystyczny”.

Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia finansowego polskich rodzin z dziećmi, a także krajowej branży turystycznej. Został wprowadzony przez polski rząd w związku z trudną sytuacją tego sektora wywołaną epidemią Covid-19.
Przestępcy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Obecnie na celowniku oszustów znaleźli się rodzice nieletnich dzieci. Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podają się np. za pracowników ministerstwa rozwoju. Zachęcają do skorzystania ze „specjalnej oferty na voucher urlopowy”, informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu).

Jeszcze inny „model” oszustwa opisują banki, do których docierają sygnały, że oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej.

Należy pamiętać, że:

  • nigdy, pod żadnym pozorem, nie należy ujawniać danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości elektronicznej (login, hasło);
  • wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na stronie bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach ministerstwa rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej;
  • pracownicy żadnego z ministerstw nie dzwonią do nikogo ze „specjalną ofertą” wypoczynku wakacyjnego;
  • Polski Bon Turystyczny przysługuje wyłącznie na dzieci do 18. roku życia i będzie można aktywować go samodzielnie w systemie PUE ZUS, co jasno wynika z komunikatów i informacji przekazywanych przez ministerstwo rozwoju;
  • bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Pamiętajmy więc o tych prostych zasadach i bądźmy bezpieczni, dzięki swoim przemyślanym zachowaniom, zarówno w cyfrowej rzeczywistości, jak i codziennych czynnościach.

Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do różnych metod, wymyślając historie, wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, straszą lub proszą o pomoc.

Zawsze przed podjęciem decyzji o przesłaniu jakichkolwiek pieniędzy warto sprawdzić informacje na oficjalnej stronie instytucji lub skorzystać z pomocy policji.

Źródło: Komenda Główna Policji

Czytaj również: UOKiK ostrzega: Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version