Podkowa bez dymu. Uchwały antysmogowe przegłosowane

0
312

Rada Miejska przychyliła się do wniosku stowarzyszenia Podkowa Bez Smogu i zakazała palenia węglem. Podjęta podczas ostatniej sesji uchwała nakłada również restrykcje na kominki opalane drewnem.

Problem smogu zatruwającego powietrze jest już dobrze znany. Badania wyraźnie pokazują szkodliwość unoszących się w powietrzu pyłów na zdrowie i życie mieszkańców. Problematyka nie dotyczy tylko dużych miast, jak Warszawa czy Kraków, ale także mniejszych miejscowości. Jedną z nich jest Podkowa Leśna. Miasto-ogród porasta gęsty, stary drzewostan, który zatrzymuje powietrze. W dodatku brakuje tu klinów napowietrzających, które zapewniałyby cyrkulację powietrza i wywiewały smog. To sprawia, że w sezonie grzewczym nad miastem unosi się gęsta, zawiesista chmura złożona z dymu i pyłów.

Nie chcą węgla

Tematem jakości powietrza zajęło się stowarzyszenie Podkowa Bez Smogu, które przygotowało dwa projekty uchwał. Pierwszy z nich dotyczy zakazu ogrzewania budynków węglem – takich domów jest w Podkowie około 50. W myśl uchwały domy powinny być ogrzewane przy użyciu gazu ziemnego lub pelletu, wyłącznie w piecach spełniających unijne wymogi ekoprojektu. Zakaz palenia węglem ma wejść w życie od stycznia 2023 r. Do tego czasu mieszkańcy mogą ogrzewać dom innymi paliwami, o ile ich instalacja grzewcza spełnia normy UE. Miasto od kilku lat prowadzi program dotacji do zakupu pieców niskoemisyjnych. Mieszkańcy mogą uzyskać na ten cel nawet 7500 zł dopłaty do wymiany kotła grzewczego. Sukcesywnie modernizowane są również instalacje w budynkach należących do miasta.

Mniej kominków

Druga uchwała podjęta niedawno przez Radę Miejską dotyczy kominków opalanych drewnem. W myśl nowych przepisów, miasto będzie wprowadzać 12-godzinne zakazy palenia w kominkach. Zakaz wchodziłby w życie w tzw. godzinach smogowych, czyli w sytuacji, kiedy czujniki przez przynajmniej dwie godziny pokazywałyby stężenie pyłów co najmniej  55,1 μg/m3 dla PM2.5 lub 81,1 μg/m3 dla PM10. Zakaz nie obejmuje budynków, w których kominek stanowi jedyne źródło ciepła. Będzie wolno palić drewnem również w sytuacji, kiedy np. awaria prądu uniemożliwi nam inne formy ogrzewania.

Oba projekty zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów radnych. Za zakazem opalania węglem opowiedziało się 8 radnych, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Za wprowadzeniem ograniczeń w używaniu kominków zagłosowało 11 radnych przy jednym głosie przeciw.

Zadowolenie z takiego przebiegu sprawy wyraził także burmistrz Podkowy Artur Tusiński. – Podjęcie uchwał nie byłoby możliwe bez dobrej, konstruktywnej współpracy. Bez państwa zaangażowania, ponad dwóch lat aktywności wśród mieszkańców, pracy z radnymi i burmistrzem. Uchwały są w pewnym sensie zwieńczeniem wysiłku jaki włożyliście w zainteresowaniem tematem, rozpropagowaniem informacji, zbudowaniem szerokiego grona interesariuszy, edukacji. To też spotkania, eksperci, badania, dyskusje publiczne, które nie odbyłyby się gdyby nie Wasza aktywność. Z mojej perspektywy, z punktu widzenia osoby zarządzającej bieżącymi sprawami miasta było to bardzo duże wsparcie – napisał Tusiński pod adresem członków  Podkowa Bez Smogu.

Przyjęte uchwały mają charakter intencyjny. Teraz magistrat złoży wniosek do zarządu województwa o przyjęcie projektu stosownych zmian w prawie. Władze miasta nie mają bowiem możliwości samodzielnego wprowadzania tego typu regulacji. Jeśli uda się zyskać akceptację dla proponowanych zmian, już za kilka lat jakość powietrza w Podkowie powinna ulec znacznej poprawie.

Czytaj również: W Parzniewie stanie stacja meteorologiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj