Poczuć smak Irlandii

0
317

17 marca 461 r. zmarł Święty Patryk, który zasłynął wieloma cudami; według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Dzień jego śmierci jest w Irlandii świętem narodowym oraz religijnym.

Dzień ten jest w Irlandii obchodzony uroczyście ponieważ Św. Patryk jest patronem tego kraju. Jego patronat przypisuje sobie jednak nie tylko Irlandia. Jest on również patronem Nigerii, inżynierów, fryzjerów, kowali, górników, bednarzy, upadłych na duchu oraz opiekun zwierząt domowych. Tak rozległe wstawiennictwo jest znakomitym powodem, aby dzień ten świętowany był na całym świecie. Każdego roku z okazji tego święta w Ośrodku Kultury Okej w Brwinowie organizowane są spotkania z kulturą irlandzką.

W tym roku w niedzielę 17 marca odbyło się tutaj widowisko muzyczno-taneczne „Feel the Reel” w wykonaniu zespołu muzycznego Taorluath oraz grupy tanecznej Trebles. W znakomitym wykonaniu zespołu usłyszeliśmy zarówno utwory tradycyjnej muzyki irlandzkiej oraz szkockiej, jak również własne kompozycje zespołu. W dwóch utworach usłyszeliśmy tekst śpiewany przez Agnieszkę Snopek w języku Gaeilge, który jest narodowym językiem Irlandczyków. Zespół zagrał w składzie – Tomasz Turski – skrzypce, Paweł Szymiszek – flet prosty, dudy szkockie, Marcin Żebrowski – gitara, mandolina, Agnieszka Snopek – bodhran, vocal.

Oprócz muzyków mogliśmy podziwiać również mistrzowskie popisy tancerzy z profesjonalnej grupy tańca irlandzkiego Trebles. Step irlandzki jest niezwykle efektowny i widowiskowy, natomiast w wykonaniu tak znakomitych tancerzy to prawdziwa uczta dla oczu i uszu. Doskonałe zgranie, fenomenalna technika zapiera dech w piersiach. Z uwagi na kameralność miejsca, obejrzeliśmy występ jedynie trojga tancerzy, ale mimo to pokaz ogromnie spodobał się publiczności.

Treblers to zespół prezentujący najwyższy międzynarodowy poziom tańca irlandzkiego, w którego składzie znajdują się wielokrotni mistrzowie Europy. To według portalu folk24.pl „Top of the top zespołów sceny tańca irlandzkiego w Polsce”.

Świetne zespoły, doskonała muzyka i mistrzowskie popisy taneczne, pozwoliły nam poczuć smak Irlandii. Do pełnego bukietu zabrakło jedynie Guinnessa.