Piękny urząd

0
511

Portal Bryła.pl opublikował listę najpiękniejszych obiektów użyteczności publicznej w Polsce. Znalazł się na niej m.in. Urząd Gminy w Michałowicach.

Budynek nowego urzędu, który znajduje się w Regułach przy ul. Powstańców Warszawy 1, powstał w 2013 roku. Zaprojektowali go architekci z pracowni WMA Magda Musiał.

– Projekt zakładał opracowanie reprezentacyjnego budynku urzędu wraz z powierzchniami biurowymi i komercyjnymi. Budynek wpisuje się w wytyczne urbanistyczne zabudowy pierzejowej kwartału – informują architekci z WMA. – Zwartą bryłę budynku przecina wysokie szklenie, podkreślające wejście i odcinające połać dachu od strony ulicy. Zabieg ten pozwolił zaakcentować dach, który jest mocno wysunięty poza bryłę budynku w strefie wejścia i nadaje nobilitującego charakteru urzędowi.

Bryła.pl umieściła urząd w Michałowicach w jednym szeregu z budynkami z Siedlec, Konstancina-Jeziorny, Białegostoku, Lublina, a nawet Poznania.

– Urząd Gminy Michałowice to kolejna realizacja, która udowadnia, że we wsiach i małych miastach można budować estetycznie – czytamy na stronie Bryła.pl. – Z lotu ptaka budynek przypomina wielki trapez. Bryła urzędu została lekko cofnięta w stosunku do płaskiego dachu, który wsparto na wysokich słupach. Gmach, dzięki zaokrąglonym rogom, przywodzi skojarzenia z architekturą modernizmu. Jasną elewację architekci przełamali ciemną stolarką okienną.

Dobrze zaprojektowany urząd to jednak nie tylko reprezentacyjna elewacja. To przede wszystkim komfortowe warunki pracy dla urzędników oraz przyjazne wnętrza dla mieszkańców i innych interesantów.

– Wewnątrz przewidziano foyer, multimedialne sale konferencyjne, zaplecze handlowo-usługowe oraz pomieszczenia biurowe o charakterze komercyjnym; wszystko zaplanowano z myślą o zachowaniu jak największej elastyczności przy funkcjonowaniu obiektu – informują architekci z WMA.

Docenienie przez portal budynku w Regułach powinno być sygnałem dla innych miast, że w dobrą architekturę warto inwestować, nie tylko dla prestiżu, ale przede wszystkim dla mieszkańców.