Piastów rozpoczął proces poszukiwania wód termalnych

0
39
Reklama

Piastów rozpoczął poszukiwanie wód termalnych na terenie miasta. Na początek samorząd ogłosił postępowanie na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dotyczącego otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego.

Temat wykorzystania zasobów wód geotermalnych obecny jest w Piastowie od kilku lat. Wiadomo, że kwestia jest złożona, jednak samorząd konsekwentnie dąży do dostania się do źródeł.

– Wykonany odwiert i wyniki tych badań pozwolą ocenić, czy źródło ciepła z ziemi będzie można wykorzystać jako podstawowe źródło ogrzewania w domach piastowian. To technologia przyszłości. I mimo tego że działanie nie należy do najłatwiejszych, warto je podjąć, ponieważ w perspektywie kilku lat może ono znacznie poprawić stan powietrza w naszym otoczeniu oraz obniżyć opłaty za ciepło w domach. Jest o co walczyć – tłumaczył trzy lata temu piastowski magistrat.

Miasto walczyło o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, aby przeprowadzić cały proces. Samorząd złożył stosowne dokumenty i czekał. Spośród 30 rozpatrywanych inwestycji wybrano 15 najlepszych, które mają najbardziej obiecujące perspektywy na wykorzystanie zasobów wód termalnych. Piastów na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Piastów GT-1 otrzymał ponad 12,7 miliona złotych. Łączna pula środków dla samorządów wyniosła blisko 230 milionów.  W sierpniu br. doszło do podpisania umów.

– Mamy już działające w Polsce, wzorcowe przedsięwzięcia tego typu. Teraz czas na kolejne kroki, które pozwolą nam sięgać po czyste, ekologiczne, stabilne źródła energii drzemiące pod ziemią. Gratuluję wszystkim piętnastu samorządom umiejętności sięgania po ten potencjał i liczę na to, że zostanie on zamieniony w policzalne wartości pozyskiwanego ciepła i energii elektrycznej – podsumował ówczesny minister środowiska Michał Kurtyka.

Reklama

Krok do wykonania odwiertu

Zakładane jest odwiercenie pionowego otworu Piastów GT-1 do głębokości 1940 metrów. Zlokalizowanie źródeł i określenie ich możliwości może być niezwykle pomocne dla mieszkańców Piastowa, ale nie tylko.

– Planuje się, że wydobyta woda termalna będzie wykorzystywana do celów ciepłowniczych. Najprawdopodobniej ciepło od wody termalnej będzie odbierane przy pomocy pomp ciepła. Pozyskane ciepło geotermalne będzie mogło być wykorzystywane w sieci ciepłowniczej zasilającej miasto Piastów. Przewiduje się, że po schłodzeniu woda termalna będzie ponownie zatłaczana, za pomocą otworu chłonnego, do tej samej warstwy wodonośnej, z której została wydobyta. Wydobyta woda termalna będzie mogła być najprawdopodobniej wykorzystywana również do celów balneologiczno-rekreacyjnych – czytamy w dokumentacji projektu robót geologicznych.

Trzy lata temu w magistracie liczono na powodzenie projektu. Celem jest skuteczna eksploatacja energii geotermicznej jako odnawialnego źródła energii. Samorząd wykonuje kolejne kroki na ścieżce do realizacji przedsięwzięcia. Piastów ma dokumentację, otrzymał dofinansowanie i wykonał kolejny krok. Miasto ogłosiło postępowanie na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu w zakresie doradztwa i nadzoru nad wykonaniem otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Piastów GT-1. Zadanie polega m.in. na opracowaniu dokumentacji otworowej, przygotowaniu dokumentacji na wyłonienie prac i robót geologicznych, przygotowaniu rozliczenia końcowego projektu, badaniu laboratoryjnym próbek okruchowych i rdzenia oraz próbek wody termalnej. Zapewne mieszkańcy czekają z niecierpliwością na efekty. Odkrycie wód geotermalnych i możliwość ich użycia to duża szansa na poprawę jakości powietrza, a także niższe rachunki za ogrzewanie.

Niebawem miasto powinno zapoznać się ze złożonymi ofertami. Czas na realizację zadania wynosi 30 miesięcy.

Czytaj również: Zamknięcie ul. Bohaterów Wolności w Piastowie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj