Parkuj i Jedź w końcu działa

0
273

Styczeń przyniósł dobre wieści dla kierowców z Pruszkowa. W końcu otwarto Parkuj i Jedź przy ul. Sienkiewicza, gdzie może zmieścić się blisko 400 samochodów.

Inwestycja miała być gotowa jesienią zeszłego roku, jednak pojawiły się opóźnienia. Kierowcy przejeżdżający ul. Sienkiewicza widzieli postępy prac, a następnie gotowy obiekt, ale nie mogli z niego korzystać. – Proces uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie parkingu przedłużył się z przyczyn formalno-technicznych. W trakcie trwania procedury administracyjnej dokonywano uzupełnień i wyjaśnień dotyczących wniosku o pozwolenie na użytkowanie i jego załączników. Przeprowadzona obowiązkowa kontrola Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego skutkowała wydaniem przez ten organ decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Co istotne, dotrzymano terminów dotyczących dofinansowania projektu ze środków zewnętrznych – wyjaśnia Monika Michlewicz z Urzędu Miasta Pruszkowa.

W końcu ogrodzenia zniknęły, szlabany zostały podniesione i pierwsze samochody wjechały na parking. Parkuj i Jedź przy ul. Sienkiewcza to czterokondygnacyjny budynek, z dodatkowym poziomem do parkowania na dachu. Do dyspozycji kierowców oddano 394 miejsca dla pojazdów osobowych. Na parkingu znajdują się również stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych i miejsca dla osób niepełnosprawnych. Nie zapomniano o poruszających się rowerami i motocyklami.  Z parkingu, który jest bezpłatny, można korzystać przez siedem dni w tygodniu. Z pewnością Parkuj i Jedź przy Sienkiewicza przyczyni się do rozwiązania kwestii deficytu miejsc postojowych w mieście.

Warto wspomnieć, że wartość umowy na realizację zadania wynosiła ponad 16 mln zł. Miasto na inwestycję pozyskało ponad 12,7 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

W kwestii parkingu przy ul. Sienkiewicza do rozwiązania pozostała kwestia zarządzania obiektem. – Zarządzaniem parkingu prowadzi Wydział Geodezji Urzędu Miasta Pruszkowa przy wsparciu merytorycznym Wydziału Inwestycji. Decyzją zastępcy prezydenta Pruszkowa Konrada Sipiery, zarządca obiektu ma być wybrany w drodze przetargu. Do czasu jego rozstrzygnięcia na parkingu będzie tylko ochrona – podaje Monika Michlewicz.

Przypomnijmy, że grudniu zeszłego roku uruchomiono Parkuj i Jedź przy ul. Waryńskiego. Znajduje się tam 110 miejsc postojowych.