Parkowe spotkania z muzyką

0
273

Od kilku lat, w miesiące wakacyjne, Nadarzyński Ośrodek Kultury organizuje w przypałacowym parku w Młochowie, letnie koncerty plenerowe pod wspólnym tytułem „zaPARKuj w Młochowie”.

W niedzielne popołudnia okolice młochowskiego parku zamieniają się w jeden wielki parking. Każdej niedzieli na koncerty przyjeżdża wielu 150-200 miłośników muzyki, zarówno z gminy Nadarzyn, jak też z okolicznych miejscowości. Tę popularność zawdzięczają bardzo starannemu i zróżnicowanemu repertuarowi, zapraszaniu do udziału wyłącznie znakomitych muzyków i niezwykłemu urokowi miejsca.

W ostatnią niedzielę odbył się koncert zatytułowany „Tango to smutek, który się tańczy”, a na plenerowej scenie zagrał zespół Quarteto Re!Tango w składzie: Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian, Sebastian Wyszyński – kontrabas. Mistrzowskim wykonaniem tanga zachwyciła nas para zawodowych tancerzy Oliwia Otto i Jarosław Chojnacki.

Podczas koncertu usłyszeliśmy różne odcienie tego pięknego gatunku muzycznego, który jest stworzony do tańca pełnego ognistego pożądania, dramatycznego napięcia, smutku i nostalgii. Muzycy wykonali m.in. kompozycje A. Piazzolli, J. Petersburskiego, C. Castillo czy R. Fripo. Krótkie opowieści o tangu, jego historii, charakterze i różnych odmianach snuł między wykonywanymi utworami Paweł Nowak.

Przepiękna pogoda, marka, którą zyskały już młochowskie koncerty i nieodparty urok tanga przyciągnęły parku ok. 200 osób. Konieczne było doniesienie ławek, a i tak wielu gości siedziało po prostu na trawie.

W najbliższą niedzielę, we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, odbędzie się koncert z cyklu „Mazowsze w koronie”, zatytułowany „Moniuszko w Młochowie”. Ten rok jest Rokiem Stanisława Moniuszki, dlatego muzyka naszego wielkiego kompozytora musi zabrzmieć również w Młochowie, a jest to już drugi w tym roku koncert poświęcony jego twórczości. Wśród wykonawców usłyszymy solistów: Katarzynę Bienias (sopran) i Jasina Rammal-Rykałę (bas) którym będzie towarzyszył Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova. W ich wykonaniu usłyszymy znane pieśni kompozytora, a wśród nich m.in.: „Stary kapral”, „Dziad i baba”, „Prząśniczka”, „Pieśń wojenna”, „Kozak” czy „Złota rybka”. Usłyszymy też fragmenty najsłynniejszych arii operowych Stanisława Moniuszki – „Halka” i „Straszny Dwór”.

Serdecznie zapraszamy do Młochowa, bo to będzie z pewnością kolejny piękny koncert.