Parkingowe plany

0
230

Miasto Piastów planuje budowę centrum przesiadkowego Parkuj i Jedź. Na ten cel samorząd otrzymał dofinansowanie w wysokości 6,7 mln zł.

Władze Piastowa stawiają na rozwój infrastruktury parkingowej. To kolejna tego typu inwestycja w mieście. – W Piastowie mamy już dwa parkingi, będziemy teraz zwiększać liczbę miejsc. Zbudujemy zejście z wiaduktu na stację kolejową, ułatwieniem będzie winda. Powstanie także stacja ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycję oddamy do użytku już w 2020 roku – wyjaśnia Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

W listopadzie władze miasta podpisały umowę z przedstawicielami województwa mazowieckiego na dofinansowanie Parkuj i Jedź. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 8,5 mln zł, dotacja wynosi ponad 6,7 mln zł. Nowy parking ma powstać w dogodnym miejscu dla mieszkańców. – Teren przeznaczony na parkingi Parkuj i Jedź jest położony w centralnej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej PKP Piastów, odpowiednio po południowej (ul. Dworcowa) oraz północnej stronie torów kolejowych (ul. J. Poniatowskiego) – informuje nas Tomasz Gawin, inspektor ds. funduszy zewnętrznych w piastowskim magistracie.

Parkuj i Jedź ma liczyć 156 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Dla rowerzystów będą 74 stanowiska. Planowana jest budowa schodów i wind, które umożliwią połączenie z peronem. W ramach inwestycji wykonane zostaną również oświetlenie, odwodnienie i punkty ładowania. Ustaliliśmy, że w pierwszym kwartale przyszłego roku miasto ma ogłosić przetarg na realizację zadania. Planowany termin wykonania inwestycji to koniec 2020 roku.

Jak się dowiedzieliśmy, władze chcą zrealizować kolejne parkingi. Piastowski magistrat ma już dokumentację na budowę Parkuj i Jedź na przedłużeniu ul. Jagiełły. Kolejny parking miałby powstać w ramach przebudowy ul. Orzeszkowej. Piastów będzie starał się pozyskać na to zadanie środki zewnętrzne, które mogą odgrywać istotną rolę na drodze do przeprowadzenia wspomnianych działań.