Park Bałtycka na medal

0
246

Park przy ul. Bałtyckiej otrzymał tytuł Modernizacji Roku 2019. W ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród.

Grodziskie inwestycje znów nagrodzone. W tym roku szanse na laury miały dwie z nich: rewitalizacja parku przy Bałtyckiej oraz budowa świetlicy i placu zabaw w Szczęsnem. Obie modernizacje przeszły do ścisłego finału plebiscytu. Świetlica w Szczęsnem otrzymała w głosowaniu 2044 głosy i z takim wynikiem zajęła 3. miejsce w kategorii nowych obiektów. Park Bałtycka w swojej kategorii (tereny zieleni) otrzymał 1235 głosów. Taka ilość jednak wystarczyła, by sięgnąć po zwycięstwo i to zdecydowane. Inwestycja zdobyła prawie 1000 głosów więcej niż następna w rankingu rewitalizacja parku w Reszlu w województwie warmińsko-mazurskim.

Modernizacja parku przy Bałtyckiej przypadła do gustu nie tylko głosującym internautom. Inwestycja uczestniczyła również w konkursie głównym, gdzie o przyznaniu nagród decydowało jury. Komisja konkursowa, w której skład weszli m.in. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Głównego Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz reprezentanci uczelni technicznych z całej Polski, przez prawie całe lato podróżowała po kraju, oceniając poszczególne inwestycje. Grodziski park zdobył najwyższe noty jurorów i zdobył główny laur Modernizacji Roku.

Tak prezentował się teren przy Bałtyckiej przed rewitalizacją. Fot. UG Grodzisk Maz.

W trosce o zieleń

– Park przy ul. Bałtyckiej jest jednym z 5 nowych parków, jakie powstały na terenie Grodziska Mazowieckiego w ostatnich 3 latach. To ważny krok w kierunku utworzenia gęstej sieci terenów zieleni publicznej w mieście, które mają służyć poprawie jakości życia mieszkańców oraz wspomagać oczyszczanie powietrza, zatrzymywanie wód opadowych i obniżenie temperatury w upalne dni – czytamy w opisie inwestycji. – Park przy ul. Bałtyckiej wyróżnia ciekawe założenie projektowe: ścieżki piesze i rabaty roślinne nawiązują kształtem do meandrującej rzeki. Podobnie jak żwirowy potok biegnący do centralnego placu z wielkimi, kamiennymi kulami, wykonanymi ze skał wydobytych z polskich kamieniołomów. Wszytko to przecinają koncentrycznie ułożone drewniane podesty. Spacerując po nich, można odnieść wrażenie, że znajdujemy się na nadwodnych pomostach.

W obrębie parku posadzono 125 drzew i ponad 9000 krzewów, bylin i pnączy. Dodatkowo park pełni funkcje rekreacyjne – do dyspozycji mieszkańców jest tu plac zabaw, siłownia plenerowa oraz stoliki do gier planszowych. Znalazły się tu również nieodzowne elementy małej architektury.

Projekt parku wykonało Studio KA Katarzyna Świerczewska z Warszawy, zaś realizacją zajęła się firma AKG Architektura Krajobrazu sp. z o.o. z Brzezia. Koszt inwestycji wyniósł 2,6 mln zł, a większość kosztów udało się pokryć z dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Przypomnijmy, że to nie jest pierwszy raz, kiedy grodziskie inwestycje sięgają po laur Modernizacji Roku. W ubiegłym roku w konkursie zwyciężyła budowa Mediateki, zaś w 2017 r. świetnie poradziła sobie rewitalizacja willi Niespodzianka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj