Otwarte Ogrody 2019

0
351

Tegoroczną edycję Otwartych Ogrodów w Brwinowie i Milanówku mamy już za sobą. W sobotę pogoda popsuła trochę dobre nastroje, ale w niedzielę było już idealnie. W najbliższy weekend swoje ogrody otwierają mieszkańcy Podkowy Leśnej.

W Brwinowie program tegorocznych Otwartych Ogrodów prezentował się raczej skromnie. Festiwalowe spotkania dla mieszkańców dostępne były w dziewięciu ogrodach. Każdego roku są jednak ogrody, które zawsze otwierają się bardzo szeroko dla miłośników sztuk wszelakich.

Bajkożercy to przygotowana przez Bibliotekę im. W Wernera przygoda z literaturą dla najmłodszych

W sobotę, już od godziny 10.00, w ogrodzie Biblioteki Publicznej im. W. Wernera Otrębusach, na najmłodszych „ogrodników” czekało mnóstwo atrakcji odbywających się pod wspólnym tytułem „Bajkożercy w krainie kolorów”. Było wspólne czytanie bajek połączone z konkursem, warsztaty plastyczne, quizy i tańce.

Tego dnia zaprosiły również ogrody integracyjne, w których można było dowiedzieć się, jak wygląda życie z osobą niepełnosprawną intelektualnie. Była również możliwość zajrzeć do ogrodu pasjonata, hodowcy roślin zimozielonych, zaś miłośników tenisa zapraszał ogród „Gra mama, gra tata, gram i ja”. Stowarzyszenie Sarna zorganizowało w willi Ludwinówka ogród ceramiczny na warsztaty, wystawę prac, oraz koncert „Ballady bez blagi”. Dworek Zagroda to miejsce, które upodobały sobie teatry. W sobotę odbył się tutaj VIII Przegląd Małych Form Teatralnych.

W niedzielę w ogrodzie państwa Wernerów tradycyjnie spotkali się miłośnicy muzyki klasycznej; w tym roku był to koncert nawiązujący do twórczości Stanisława Moniuszki. Amatorów sztuk plastycznych oraz kontemplacji uroków natury zaprosiła do ogrodu „Sacrum i Profanum” Grażyna Macander-Majkowska.

Teatr sztuki improwizowanej wystawił w willi Zagroda swój drugi spektakl

Wieczorem w dworku Zagroda odbył się plenerowy spektakl improwizowany „Apaszem Stasiek był” w wykonaniu aktorów Teatru Na Klepce Dębowej Na Wysoki Połysk. To bardzo młody teatr, który dzięki swemu nieszablonowemu podejściu do sztuki teatralnej, zaskarbił sobie już wierne grono publiczności.

W Milanówku Festiwal Otwarte Ogrody rozpoczął się już w piątek inauguracyjnym koncertem jazzowego zespołu Jazzpospolita, a na repertuar złożyły się utwory przygotowane do wydania płyty, która niebawem się ukaże. Tegoroczne Otwarte Ogrody zbiegły się ze 100-leciem gminy Milanówek. Z tej okazji przed Urzędem Miasta miała miejsce szczególna uroczystość przekazania miastu portretu pierwszego wójta gminy Milanówek Apoloniusza Csáky’ego, namalowanego przez milanowskiego artystę Włodzimierza Starościaka. W tej szczególnej uroczystości wzięła udział rodzina wójta. Sylwetkę Csáky’ego przybliżyła pani doktor Barbara Kaszycka, wieloletnia mieszkanka i Honorowa Obywatelka miasta, która o historii Milanówka wie chyba wszystko. Uroczystość skutecznie popsuła ulewa, ale taki już urok imprez plenerowych. Interesujące prace fotograficzne można było obejrzeć na ulicy Spacerowej w Warsztatach Terapii Zajęciowej. „Żywe obrazy” to projekt zrealizowany podczas zajęć, polegający zaś na próbie odtworzenia w technice fotograficznej, dzieł znanych malarzy – El Greco, Diego Velazquez, Aleksander Gierymski i inni. W efekcie działań powstało kilkadziesiąt portretów pensjonariuszy, którzy wcielili się w postaci z obrazów mistrzów.

Spotkanie z Luizą Złotkowską w willi Borówka przyciągnęło wielu miłośników sportów zimowych

W niedzielę wieczorem w willi Borówka odbyło się bardzo interesujące spotkanie z olimpijką Luizą Złotkowską, która opowiadała o swojej ukochanej dyscyplinie, o życiu, marzeniach, odpowiadała na pytania gości, a po rozmowie pozowała do wspólnych fotek, rozmawiała, rozdawała autografy.

O 20.00 w Galerii Ars Longa odbył się koncert zatytułowany „Po nocnej rosie… pieśni, arie i duety Stanisława Moniuszki” w wykonaniu milanowskiej sopranistki Justyny Reczeniedi oraz Jakuba Milewskiego – barytonu. Koncert zamknął tegoroczną edycję Otwartych Ogrodów w Milanówku.