Oszuści wysyłali fałszywe SMS-y od dostawcy prądu. Wyłudzili pół miliona złotych

0
130
Reklama

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali trzech obywateli Gruzji, którzy wyłudzili w ostatnim czasie pół miliona złotych.

Jak wynika z ustaleń policji, podejrzewani od czerwca do chwili zatrzymania, podszywając się pod jednego z dostawców energii elektrycznej wysłali ponad 350 tys. widomości SMS, wykorzystując do tego ponad 1900 kart SIM. Wiadomości wysyłane przez oszustów zawierały informacje o konieczności dopłaty do rachunków za energię oraz link przekierowujący na fałszywą stronę banku.

W chwili obecnej na terenie całego kraju przyjęto 170 zawiadomień złożonych przez pokrzywdzonych. Wstępne straty szacowane są na nie mniej niż 495 tys. złotych. Funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji zabezpieczyli urządzenia oraz karty SIM wykorzystywane w procederze.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty prokuratorskie dopuszczenia się oszustw. Na wniosek policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i prokuratora wobec zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policja ostrzega, aby zachować ostrożność i sprawdzać prawdziwość wiadomości wysyłanych drogą SMS. KSP ostrzega i prosi, by pod żadnym pozorem nie klikać w aktywne linki zawarte w wiadomościach SMS. Linki mogą przekierowywać na fałszywą stronę banku, co niejednokrotnie może skończyć się utratą oszczędności.

Reklama

Czytaj również: SMS o zwolnieniu lekarskim i PUE

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj