Ostrożność w sieci

0
292
Reklama

Pandemia koronawirusa sprawiła, że duża część naszych aktywności przeniosła się do sieci. Nie wolno jednak zapominać o zagrożeniach czyhających w Internecie. Jak się przed nimi ustrzec?

W ostatnich miesiącach Internet stał się dla wielu z nas kluczowym narzędziem. Edukacja, zdalna praca, zakupy czy spotkania towarzyskie – wszystko to sprawiło, że nasza aktywność w sieci znacząco wzrosła. Nie brakuje jednak osób czy organizacji próbujących czerpać nielegalne korzyści z naszego życia w sieci. Policja przestrzega przed przestępcami polującymi na nasze dane pojawiające się w Internecie.

Najpopularniejszą metodą stosowaną przez cybeprzestępców jest tzw. phishing. Polega on na podszywaniu się pod znaną nam firmę czy instytucję. Przestępcy wysyłają nam wiadomość (SMS, e-mail lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych) zawierającą link. Po kliknięciu jesteśmy kierowani na fałszywą lub zainfekowaną wirusem stronę, na której wymaga się od nas logowania. Nieświadoma ofiara jest przekonana, że loguje się na stronę banku czy zakładu energetycznego. Tymczasem wprowadzane przez nią login i hasło trafiają w ręce osób niepowołanych, które następnie mogą je wykorzystać, by opróżnić nasze konto.

Najlepszym sposobem, by ustrzec się przed phishingiem, jest oczywiście świadomość zagrożenia. Banki, urzędy, Poczta Polska czy zakłady energetyczne zastrzegają, że nie komunikują się z klientami w taki sposób. Jeśli więc dostaniemy taką wiadomość, najlepiej po prostu ją zignorować. Jeśli nie mamy pewności, zawsze warto skontaktować się z instytucją, od której rzekomo otrzymaliśmy link i zweryfikować autentyczność wiadomości. Warto również zainstalować na swoim komputerze dobry program antywirusowy z opcją firewall, który ostrzeże nas, jeśli strona internetowa nie posiada właściwych certyfikatów bezpieczeństwa.

Reklama

Nie wolno również zapominać o telefonach komórkowych. Wszechobecne dziś smartfony także pełnią funkcję komputerów i są narażone na te same zagrożenia. Jeśli więc korzystamy z bankowości mobilnej, robimy zakupy czy płacimy rachunki za pomocą smartfona, warto również zainstalować w nim antywirusową aplikację.

Na działalność cyberprzestępców szczególnie narażeni są seniorzy, którzy nie zawsze biegle poruszają się po wirtualnym świecie. Warto więc ostrzec rodziców czy dziadków i pomóc im zainstalować niezbędne zabezpieczenia. Również najmłodsi użytkownicy Internetu często nie rozumieją zagrożeń kryjących się w sieci. W tej sytuacji kluczowe jest zaufanie – upewnijmy się, że jeśli nasze dziecko natrafi w Internecie na niepokojące treści, nie będzie się obawiało zwrócić się z tym do nas.

Przestępcy zawsze będą się starali wyprzedzić nas o krok. Pamiętajmy o tym, podając swoje dane w Internecie i kierujmy się rozwagą oraz ograniczonym zaufaniem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj