Orkiestra zagrała po raz 27.

0
440
Reklama

Aż trudno w to uwierzyć, ale w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 27. Tegoroczny Finał przejdzie do historii z dwóch głównie powodów. Pierwszy to fakt, że w tym roku „pękł” miliard uzbieranych pieniędzy podczas wszystkich finałów. Drugi jest mniej chlubny, po raz pierwszy podczas Finału doszło w Gdańsku do bandyckiego ataku na orkiestrowej scenie.

Pogoda zawiodła na całej linii, a to odbiło się na frekwencji. Było to widoczne zwłaszcza na ulicach i plenerowych atrakcjach.

W Grodzisku Mazowieckim finałowe atrakcje rozpoczęły się w Centrum Kultury już o godzinie 10.00. Na parkingu przy Centrum Kultury była okazja podziwiać sprzęt pożarniczy, włącznie z ultralekkim helikopterem pożarniczym. „Dyżur” pełniły tu jednostki z OSP Baranów oraz OSP Grodzisk Maz. W sąsiedztwie strażaków w równym rzędzie stały zaparkowane motocykle grodziskiej grupy Boruta MC Poland. Bliżej głównego wejścia, swoje obozowisko rozbili wojowie z Drużyny Najemnej Utlagar Hirde z Podkowy Leśnej. Przy ognisku w historycznych ubraniach pasjonaci kultury wikińskiej i słowiańskiej proponowali zabawy z ostrymi narzędziami, można więc było spróbować sił w rzucaniu toporkiem lub oszczepem. Odbywały się tu również pokazowe walki.

Na scenie od rana obywały się pokazy grup tanecznych i muzycznych działających w Centrum Kultury. Uczniowie ze SP nr 4 wystąpiły z przedstawieniem jasełek „Dobra nowina w Niepodległej”. Nie mogło oczywiście zabraknąć koncertów zespołów muzycznych. Zagrały takie kapele jak: Zła Wola, Lady Strange, Red Room, Swear the Empress i Positive Reggae Rockers.

Reklama

W tym roku po raz pierwszy orkiestrowe atrakcje przygotowała również Mediateka. Była okazja aby w strefie Youmedia spróbować podstaw programowania robotów Photon, a także spróbować swoich sił na wielokierunkowej bieżni rozszerzonej rzeczywistości.

W sali wielofunkcyjnej odbywały się zajęcia z jogi i pilatesu a także spotkanie kulturą japońską – kaligrafia, origami oraz pokazy sztuk walki. W holu było coś specjalnego dla miłośników wielkoplanszowych gier, zaś w sali widowiskowej strażacy z MDP Książenice udzielali instruktażu przeprowadzania akcji pierwszej pomocy na fantomach oraz przy pomocy pokazowego zautomatyzowanego defibrylatora (AED).

W Milanówku już od 11.00 liczne atrakcje przyciągnęły tłumy mieszkańców do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Przed szkołą trudno było znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu, wewnątrz natomiast wrzało jak w ulu. Już przy wejściu stoiska bigosem i kiełbaskami, pysznymi ciastami, aromatyczną kawą i gorącą herbatą serwowały „poprawiacze” humoru popsutego smętną pogodą. Na hali można było znaleźć mnóstwo atrakcyjnych stoisk – malowanie twarzy, warsztaty decoupage, mały antykwariat, warsztaty plastyczne, zabawy z piórem 3D, klocki lego, fotografia z żywym pomnikiem i strzelnica z broni długiej i krótkiej. Była możliwość podszkolenia się w udzielaniu pierwszej pomocy a także porozmawiać z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, którzy rozdawali odblaski. Wybór przeogromny.

Widowiskowe atrakcje rozpoczęły popisy młodych akrobatów. Na scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 1. Młodzież z koła teatralnego SP nr 1 zaprezentowała „Bajkę o smutnym osiołku”. Młodzi aktorzy pracowali pod kierunkiem Barbary Mazur. Piękna opowieść, dobrze zagrana przez młodzież, która na przygotowanie występu miała zaledwie miesiąc, bardzo spodobała się publiczności która nie szczędziła braw.

Potem zaprezentowały się grupy taneczne oraz milanowskie zespoły muzyczne – Nope`n`dot, Koszutosty oraz Ani Krysiak z zespołem.

Nadarzyn zaznaczył swoją obecność w tegorocznym finale mocnym akcentem. Na rozpoczęcie akcji, w miasteczku WOŚP pod Pałacem Kultury, wystąpiła ze swoim koncertem Orkiestra OSP Nadarzyn. Podczas tegorocznego finału w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury, reportaż nagrywała telewizja Polsat.

Jak zwykle przygotowano liczne atrakcje. Już w piątek w hali sportowej rozegrany został turniej tenisa stołowego o puchar dyrektora LO.

W niedzielę zaś mieszkańców zaprosił Nadarzyński Ośrodek Kultury. Pyszne domowe ciasta z kawą lub herbatą, loteria fantowa, pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru, a także literackie animacje i bookcrossing, przygotowane przez Biliotekę. Prowadzona była również przez fundację DKMS akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Występy estradowe rozpoczął koncert Orkiestry OSP Nadarzyn, którą kochają wszyscy mieszkańcy. Po koncercie rozpoczęły się prezentacje grup tanecznych oraz zespołów muzycznych. Było też miejsce dla występów kabaretowych. Z monologiem wystąpiła Danuta Woźniak oraz dziecięco-młodzieżowa grupa kabaretowa „Biedronki”, która po raz pierwszy wystąpiła z programem muzycznym.

Na ulicach wszystkich miejscowości widać było wolontariuszy z puszkami. Podczas imprez wszędzie prowadzone były też licytacje. Zdarzały się rekordowe kwoty, jak np. w Nadarzynie, gdzie za koszulkę z autografem Jurka Owsiaka wylicytowana została kwota 1000 zł.

Dochód z tegorocznej zbiórki zostanie przeznaczony na zakup wyposażenia specjalistycznych oddziałów dziecięcych.

Reklama