Opieka nad zwierzętami bezdomnymi

0
330
Reklama

Pruszkowscy radni przyjęli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Na ten cel przeznaczono ponad 400 tys. zł.

Zjawisko bezdomności zwierząt rośnie, więc konieczne jest podejmowanie działań, które temu zapobiegną. Wiele osób nieodpowiedzialnie podchodzi do kwestii opieki nad czworonogami. Niektórzy uznają zwierzę za atrakcję, którą po pewnym czasie porzucają. Nie brakuje jednak osób z dobrym sercem angażujących się w liczne akcje pomocowe.

Samorządy również muszą podejmować działania w zakresie przeciwdziałania bezdomności zwierząt. Podczas ostatniej sesji pruszkowscy radni przyjęli program dotyczący praktyk w tym zakresie na 2020 rok. Odławianiem bezdomnych zwierząt zajmuje się ekopatrol straży miejskiej. Dlatego wszelkie przypadki błąkającego się czworonoga należy zgłaszać do funkcjonariuszy dzwoniąc pod numer: 22 758 66 49. Odłowione zwierze trafia najpierw do punktu przy ul. Południowej 12 w Pruszkowie, a następnie do schroniska w Milanówku.

Program zakłada również dokarmianie wolno żyjących kotów oraz ich kastrację i sterylizację. Warto wspomnieć, że miasto zapewnia i pokrywa koszty związane z opieką weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Działania te są realizowane na podstawie zawartej umowy z przychodnią weterynaryjną przy ul. Majowej.

Reklama

Na terenie Pruszkowa obowiązuje znakowanie psów i kotów, które posiadają właściciela. Pod skórę zwierzęcia wszczepia się mikroczip i wprowadza dane opiekuna do ogólnopolskiej bazy danych. Koszty zabiegu, który realizowany jest w przychodni weterynaryjnej przy ul. Hubala 7, pokrywa miasto. Kolejna istotna kwestia, o której należy pamiętać to sterylizacja i kastracja czworonogów. Mieszkańcy Pruszkowa ponoszą 50% kosztów. Dofinansowanie przysługuje właścicielowi do dwóch sztuk w ciągu roku. W ramach działań na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt miasto będzie prowadzić akcje poszukiwania właścicieli dla psów i kotów.

Na wspomniane działania miasto przeznaczyło na 2020 roku 405,5 tys. zł.

Pamiętajmy, że każdy z nas może zadbać o los bezdomnych zwierząt. Włączajmy się w akcje pomocowe, których celem jest zbieranie karmy i potrzebnych rzeczy dla psów i kotów. Może ktoś z nas marzy, aby mieć czworonoga i stworzyć mu pełen radości dom.

Reklama