Ogród za 500 tysięcy

0
298

Krok w stronę ogrodu sensorycznego w Pruszkowie. Magistrat rozstrzygnął przetarg i wyłonił wykonawcę, który zrealizuje zadanie za prawie 537 tys. zł.

Idea ogrodu sensorycznego pojawiła się na początku XX wieku, a jej pomysłodawcą był Hugo Kukelhaus. W Polsce tego typu parki zaczęły powstawać w XXI wieku. Ogrody sensoryczne oddziałują na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu i pozwalają poznać otaczającą rzeczywistość. Warto dodać, że parki często podzielone są na różne strefy, m.in. smakową, słuchową, dźwiękową czy dotykową. W głównej mierze ogrody wykorzystywane są do działań terapeutycznych i socjalizujących dla osób z niepełnosprawnościami, jednak nie wykluczają korzystania z nich przez zdrowe jednostki.

Jeszcze w tym roku w Pruszkowie będzie można odkryć ciekawe miejsce. Ogród sensoryczny ma powstać na niezagospodarowanym terenie między ulicami Partyzantów i Wapienną. Władze miasta zakończyły postępowanie przetargowe na jego realizację. Do urzędu wpłynęło siedem ofert. Najwyższa przekraczała 900 tys. zł. Po analizie dokumentów pruszkowski magistrat wyłonił wykonawcę zadania, którego oferta opiewa na blisko 537 tys. zł. Projekt uwzględnia potrzeby dzieci jako głównych użytkowników. W ogrodzie znajdą się m.in. amfiteatr, piaskownica, kopiec widokowy, trawiaste pagórki oraz plac ze ścianami z kolorowych luksferów. Teren zostanie wyposażony w elementy małej architektury, różnorodne nawierzchnie oraz nasadzenia zieleni.

Inwestycja ma istotne znaczenie społeczne. Z jednej strony ogród sensoryczny to doskonałe miejsce dla osób w każdym wieku, które mogą spędzić w nim czas bawiąc się, odpoczywając bądź doświadczając czegoś nowego. Z drugiej w dużej mierze z przestrzeni korzystają osoby z niepełnosprawnościami. To forma integracji i poznania, a także zrozumienia. Gdy ogród powstanie, warto do niego zajrzeć.