Odnowią porozumienie

0
307
Reklama

Raszyńscy radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia z Warszawą w sprawie transportu zbiorowego. W 2020 roku gmina za komunikację zapłaci ponad 2,7 mln zł.

Nie brakuje osób, które twierdzą, że wygodniej jest przemieszczać się komunikacją miejską. Po pierwsze przyczyniamy się do ochrony środowiska, po drugie nie tracimy czasu w korkach. Ważna jest ilość połączeń do miejsca docelowego. Przez gminę Raszyn przejeżdża kilka autobusów, które docierają do Warszawy. Dzięki temu mieszkańcy bez problemu mogą dojechać do pracy, szkoły czy urzędów.

Kwestia transportu zbiorowego jest niezwykle złożona. W sierpniu 2014 roku gmina Raszyn zawarła porozumienie z Warszawą w sprawie powierzenia zadań związanych z komunikacją. Obejmowało ono funkcjonowanie dziewięciu linii autobusowych dziennych oraz jednej nocnej. Wraz z końcem 2019 roku zlikwidowano jedną z nich – L23, która łączyła Raszyn z Pruszkowem. Działanie to wiąże się z zawarciem nowego porozumienia przez gminę Raszyn z miastem stołecznym Warszawa. Zarząd Transportu Miejskiego nadal będzie odpowiadał za funkcjonowanie linii 703, 706, 707, 711, 715, 721, 728, 737 oraz N88.

Współpraca wiąże się z kosztami dotyczącymi utrzymania linii na terenie gminy Raszyn. W 2020 roku samorząd wyda na ten cel ponad 2,7 mln zł. Stawka rozliczeniowa za 1 kilometr pracy eksploatacyjnej autobusu to 8,89 zł. Miesięcznie gmina przeznaczy na transport ponad 225 tys. zł.

Reklama

Warto wspomnieć, że niedawno raszyński samorząd uruchomił dwie nowe linie lokalne – R1 i R2.

Reklama