Oddali hołd powstańcom

0
388
Reklama

1 sierpnia o 17.00 czas zatrzymał się na chwilę. W regionie odbyły się uroczystości w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.

O 17.00 zawyły syreny, ludzie stanęli na baczność, wysiedli z samochodów, aby przez minutę wspomnieć i oddać hołd tym, którzy 75 lat temu podjęli walkę z niemieckim okupantem. Władze miasta Pruszkowa i Powiatu Pruszkowskiego złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego. Wspomniano również żołnierzy Armii Krajowej z oddziału „Nenufar”, broniących budynku w pierwszych godzinach powstania. Następnie w Parku Kościuszki odbyło się śpiewanie (nie)zakazanych piosenek. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Pruszkowianka. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali śpiewniki i brali czynny udział w śpiewaniu.

W Komorowie śpiewano pieśni powstańcze. Fot. Urząd Gminy Michałowice

Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie” i Gmina Michałowice przygotowały koncert pieśni patriotycznych. Uroczystość odbyła się 31 lipca na Placu ks. Tadeusza Kozłowskiego w Komorowie. Kontekst historyczny przedstawił Andrzej W. Jarzyński, w części muzycznej zaprezentowali się Przemek Skaluba (klarnet) i Marcin Maroszek (akordeon i śpiew). Uczestnicy chętnie włączyli się we wspólne śpiewanie. Z kolei 4 sierpnia w sali multimedialnej urzędu w Regułach miał miejsce wykład dr hab. Iwony Rusek „Smuga światła, czyli o idei Powstania”. Uczestnicy wspólnie obejrzeli film „Miasto 44”.

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Raszynie odbyły się 1 sierpnia na Placu Powstańców Warszawy. Najpierw godzina „W”, później msza św. w kościele św. Szczepana. O 20.00 mieszkańcy wzięli udział w koncercie „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze”.

Reklama

1 sierpnia o 17.00 pod pomnikiem w Szkole Podstawowej nr 3 im. Powstańców Warszawy hołd bohaterom oddali mieszkańcy Piastowa. Potem odbyła się msza św., nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni powstańczych. Mieszkańcy mieli również okazję zgłębić wiedzę na temat Powstania Warszawskiego podczas gry miejskiej „Pamięć 1944. Piastów w czasie Powstania Warszawskiego”, która odbyła się 3 sierpnia. Kolejnym punktem dnia była projekcja filmu „Exodus Warszawy 1944” w kinie Baśń.

 

Reklama