reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Od jutra zdejmujemy maseczki. Sprawdzamy, gdzie nadal obowiązują

Od jutra zdejmujemy maseczki. Sprawdzamy, gdzie nadal obowiązują

0
maseczki, COVID-19, pandemia, bez maski na powietrzu, zasady

Od soboty 15 maja rząd znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, musza jednak być spełnione określone warunki. Nadal maseczki obowiązują w obiektach zamkniętych.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu rozporządzeniem od 15 maja noszenie maseczek nie obowiązuje na świeżym powietrzu. Są jednak pewne ograniczenia. Podstawowy warunek to utrzymanie dystansu 1,5 metra od innej osoby. Jeśli nie uda się go utrzymać, należy korzystać z maseczek.

W środkach komunikacji i budynkach nadal w maseczce

Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych. Maseczki obowiązują również w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej. Maseczki obowiązują nadal w sklepach, bankach czy na poczcie. Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej (urzędach, sądach itp.), w obiektach związanych z kulturą, nauką czy opieką zdrowotną lub społeczną a także w kościołach. Maseczki muszą też nosić uczniowie i pracownicy szkół. Maseczki obowiązują nadal na targowiskach.

Czytaj także: Rehabilitacja po COVID-19 może być niezbędna

Są też wyjątki

Maseczek nie muszą nosić kierujący środkiem transportu publicznego, osoby podczas sprawowania kultu religijnego (czyli np. księża) oraz osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy. Obowiązek ten w dalszym ciągu nie obowiązuje dzieci do ukończenia 5. roku życia, a także osób z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Na egzaminach bez maseczek

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są też zdający egzaminy np. ósmoklasisty, maturalny, potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe. Dotyczy to również osób przeprowadzających egzamin. Warunkiem jest zachowanie pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m odległości.

Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Odkryć usta i nos możemy w celu identyfikacji lub weryfikacji tożsamości, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia, jak również po to, by umożliwić komunikowanie się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się lub po to, by spożyć posiłek w pracy.

Czytaj także: Mieszkańcy Baranowa proszą o pomoc, prokuratura odmawia

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version