reklama
Strona główna Aktualności O włos od nieszczęścia

O włos od nieszczęścia

0
Stawy Walczewskiego, topola kanadyjska, ułamana gałąź, chore drzewo, Grodzisk Mazowiecki
fot. Urząd Gminy Grodzisk Maz.

Na Stawach Walczewskiego doszło do niebezpiecznej sytuacji. Konar stuletniego drzewa ułamał się i runął na ścieżkę. Gmina zapowiada wycinkę.

Do groźnego zdarzenia doszło w poniedziałek po południu. Gałąź o obwodzie kilkudziesięciu centymetrów odłamała się i spadła na ścieżkę przy stawie. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale gdyby spadający konar trafił przechodnia, mogłoby skończyć się tragedią. – Widziałam to zdarzenie i na serio to był cud że nikomu nic się nie stało, drzewa szkoda, ale bezpieczeństwo musi być – relacjonuje internautka z Grodziska.

Uszkodzone drzewo to topola kanadyjska. Ten gatunek nie należy do długowiecznych – średnia długość życia drzewa to 100-200 lat.

Sprawą zajęli się pracownicy Urzędu Gminy. – Gmina w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców zleciła wykonanie ekspertyzy dendrologicznej weryfikującej stan drzewa. Badanie bezinwazyjną metodą elasto-inclino wykonał prof. dr hab. inż. Marek Siewniak. Ekspertyza wykazała bardzo zły stan stuletniego drzewa i uzasadnione jest jego natychmiastowe usunięcie – informuje grodziski magistrat.

Wspomniana metoda elasto-inclino to swoisty test obciążeniowy, polegający na pomiarze wytrzymałości drzewa na złamanie oraz jego stabilności w gruncie. Do pnia mocuje się urządzenia pomiarowe – elastometr i inklinometr – a następnie za pomocą wyciągarki wykonuje się test naprężania, symulujący zachowanie drzewa podczas podmuchów wiatru. Uzyskane w ten sposób dane pozwalają ocenić stan zdrowia drzewa bez potrzeby nawiercania pnia.

Czytaj także: Nowy budynek komunalny w Natolinie

Decyzja o wycince drzewa zaniepokoiła część mieszkańców, którzy zwracali uwagę na trwający właśnie okres lęgowy ptaków. Na topoli znajduje się bowiem kilka ptasich budek, których część wciąż zajmują rodziny z młodymi. – Te gałęzie z pisklakami jeszcze pozostaną. Jak tylko rodzinka wyjdzie z gniazda wycinka będzie kontynuowana – uspokajają urzędnicy. Ile czasu to potrwa, na razie trudno przewidzieć. Teren wokół drzewa został zabezpieczony. Do czasu usunięcia topoli należy unikać przechodzenia w jej pobliżu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version