Nowe dowody będą posiadać odcisk palca

0
83
Reklama

7 listopada br. zostanie wprowadzony do obiegu nowy wzór dowodów osobistych. Będzie zawierać specjalną warstwę biometryczną.

Od poniedziałku 8 listopada, w urzędach będzie można otrzymać nowy wzór dowodu. Procedura wyrabiania nie będzie się aż tak mocno różnić od starej metody, jednak wymagane będzie dodatkowo pobranie odcisków palców.

Jak informuje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, wszystkie samorządy otrzymały już specjalne czytniki. Aktualnie trwają przygotowania i szkolenia, by od 8 listopada wszyscy byli gotowi do zmian.

Jednak to nie wszystko. 7 listopada zniknie również możliwość składania wniosków o nowy dowód online.

Wszystkie dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat. Młodsze osoby nie będą składały odcisków palców, ale ich dowody będą ważne tylko 5 lat. Odciski będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych, ale tylko do czasu wydania dokumentu.

Reklama

– W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, odciski nie będą przechowywane w RDO – dodaje sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker.

Czytaj również: Wypalenie zawodowe uznawane na L4

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj