Nowatorskie podlewanie

0
279
Reklama

Czy można w czasie suszy dbać o zieleń bez uszczuplania zapasów wody? Brwinowski magistrat zdecydował się skorzystać z systemu hydrobuforów.

Park miejski przy ul. Dworskiej wzbogacił się niedawno o nowe nasadzenia. Niektóre z drzew to dość duże okazy – Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa zdecydował się bowiem przesadzić tu rośliny, z miejsc, w których zagrażała im wycinka. Ukorzenianie w nowym miejscu wymaga jednak dużych ilości wody. A z tym w obecnych czasach bywa trudno. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie.

Brwinowski magistrat zdecydował się zastosować przy nowych zasadzeniach tzw. hydrobufory. To specjalne worki o pojemności kilkudziesięciu litrów, mocowane do pnia drzewa. Przez niewielkie otwory woda stopniowo wycieka do systemu korzennego, zapewniając stały dostęp do życiodajnej wody. Zamknięcie worka zapewnia redukcję parowania do minimum, dzięki czemu wodę w hydrobuforach wystarczy uzupełniać co kilka dni. Taki system punktowego podlewania pozwala uniknąć mankamentów związanych z tradycyjnym zraszaniem, gdzie woda dociera głównie do wierzchnich warstw gleby, nie sięgając korzeni roślin. Urzędnicy chwalą skuteczność nowej metody. – Pierwsze efekty już widać – mimo ryzyka uszkodzenia delikatnych korzeni na obrzeżu bryły korzeniowej przy sadzeniu oraz suszy, jaka panowała do tej pory, na gałęziach zaczynają rozwijać się młode liście – mówi Mirosława Kosiaty z Biura Promocji Urzędu Gminy Brwinów.

System hydrobuforów to stosunkowo nowa metoda, która powoli zyskuje popularność wśród samorządów – korzystają już z nich m.in. Poznań czy Cieszyn, ale także mniejsze miejscowości, jak podwarszawskie Piaseczno. Brwinów dysponuje 166 hydrobuforami, które będą wykorzystywane głównie przy nowych nasadzeniach i młodych drzewach.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj