reklama
Strona główna Grodzisk Maz. Noc Muzeów – moc wrażeń

Noc Muzeów – moc wrażeń

0
W Centrum Kultury zobaczymy niezwykłe widowisko - źródło FB Dyemotion

Europejska Noc Muzeów jest imprezą kulturalną, podczas której w wybranym dniu, w godzinach nocnych, udostępniane są bezpłatnie muzea i galerie oraz inne instytucje kultury.

Organizatorzy Nocy Muzeów przygotowują często także specjalne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z racji jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast z całej Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym. Bardzo szybko walory tej imprezy doceniły również inne miasta w Polsce i obecnie Noc Muzeów organizowana jest praktycznie we wszystkich większych miastach w całym kraju.

Również w Grodzisku Mazowieckim będzie można spędzić tę noc w towarzystwie największych mistrzów pędzla i dzieł, które przeszły do historii sztuki. Europejska Noc Muzeów w Grodzisku będzie bowiem przebiegała pod hasłem „Wielcy artyści, wielkie dzieła”. Wielki Leonardo Da Vinci, boski Rafael, nieokiełznany Picasso, wizjonerski Dali, tajemniczy Van Gogh… Każdy z nas choć przez moment chciałby być jak jeden nich lub przeistoczyć się w jakąś postać ze słynnego dzieła. Stanie się to możliwe w Grodzisku Mazowieckim!

W Willi Niespodzianka zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć własne dzieło lub stać się postacią ze słynnego obrazu. Tej nocy będzie również okazja do zwiedzenia Dworku Skarbków w którym znajdują się słynne freski J.B. Plerscha.

Do oglądania swoich ekspozycji zaprasza również Izba Tradycji EKD/WKD. W sali widowiskowej Centrum Kultury będzie okazja do uczestniczenia w niezwykłym widowisku teatru tańca DyeMotion – ruch, ludzkie ciało, luminescencyjne farby bodypaintingu w świetle ultrfioletowym tworzą historię opowiedzianą ruchem, muzyką i światłem.
Program Nocy Muzeów Grodzisk 2019:
Foyer Kina CK (ul. Spółdzielcza 9) – przestrzenna instalacja świetlna „Play field” złożona z kolorowych kul, wystawiana m.in. na Light Move Festival Udostępniona dzięki uprzejmości Fundacji Lux Pro Monumentis.
Godz. 16.00-23.00 Siedziba WKD, ul. Batorego 23 – Zwiedzanie Izby Tradycji EKD/WKD – wystawa pamiątek i zdjęć związanych z historią linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki/Milanówek, prezentacja zabytkowego i współczesnego taboru spółki.
Godz. 17.30-18.30 Dworek Skarbków, ul. Okulickiego 8 – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. T. Bairda w Grodzisku Mazowieckim, zwiedzanie zabytkowego gabinetu Dworku Skarbków, ozdobionego freskami Jana Bogumiła Plerscha, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Godz. 18.30-21.30 Willa Niespodzianka, ul. Kościuszki 12 – Być jak Picasso – warsztaty malowania obrazów w stylu kubistycznym. Malować jak Van Gogh – malowanie motywu z obrazu Vincenta Van Gogha na torbach, butach, elementach garderoby (organizator zapewnia torby do malowania, ale można również przynieść swoją torbę lub t-shirt do ozdobienia). Lucky stones – szczęśliwe kamienie – tworzenie barwnych wzorów na kamieniach. Szibori oraz barwienie tkanin metodą batiku. Na szkle malowane – malowanie szkła techniką witrażową. Wkomponuj się w obraz – sesja fotograficzna. Malowanie światłem – fotobudka.
Godz. 22.00 Sala Widowiskowa Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9 – Spektakl „Materia” w świetle UV w wykonaniu teatru tańca Dyemotion.
Godz. 23.30 Kino Centrum Kultury – Klimt i Schiele. Eros i Psyche (2018), seans filmowy (91 min.), bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasach kina.

Tej nocy na pewno nikt nie zaśnie z wrażenia.

Exit mobile version