Nie pal liści

0
275
Reklama

Brwinowski magistrat przypomina o mandatach za palenie liści i zachęca mieszkańców do skorzystania z programu bezpłatnego użyczania kompostowników.

Wiosna już w pełni, więc chętnie wykorzystujemy coraz cieplejsze dni na porządki w ogrodzie. To dobry moment na przygotowanie trawników do nowego sezonu – wertykulację, grabienie i dosiewanie trawy. Trzeba też uprzątnąć pozimowe złogi, jak liście czy gałęzie. Przez lata wielu właścicieli ogródków pozbywało się roślinnych odpadów, rozpalając ogniska. To jednak rozwiązanie mało ekologiczne, a przede wszystkim szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia. Jest również zabronione – artykuł 30 Ustawy o odpadach zakazuje bowiem przetwarzania (w tym spalania) odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi. Za palenie liści i gałęzi grozi nam mandat w wysokości nawet 500 zł.

Urząd zachęca, by zamiast palić odpady zielone i ryzykować karę, stworzyć przydomowy kompostownik. W tym celu od kilku lat gmina Brwinów prowadzi program nieodpłatnego użyczania mieszkańcom pojemników na kompost. Zbiorniki są dostępne w dwóch rozmiarach: 700 litrów i 1100 litrów i są użyczane na okres 5 lat. Aby otrzymać kompostownik z gminy, wystarczy wypełnić i złożyć stosowny formularz. Dokument można pobrać ze strony internetowej magistratu.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy nasze drzewa czy krzewy zaatakuje choroba lub pasożyt? Wiadomo, że chorej rośliny nie możemy skompostować. W tej sytuacji bioodpady odbierze od nas gmina – jednorazowo możemy wystawić przed posesję maksymalnie dwa worki ze śmieciami organicznymi. Jeśli ten limit jest niewystarczający, możemy również bezpłatnie oddać bioodpady w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Turystycznej 38 w Nadarzynie. PSZOK jest czynny we wtorki w godz. 8.00-13.00 oraz w środy i piątki w godz. 16.00-20.00.

Czytaj także: Ogród botaniczny gotowy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj