reklama
Strona główna Piastów NewCity, czyli nowa jakość dla Piastowa

NewCity, czyli nowa jakość dla Piastowa

0
Piastów walczy o dofinansowanie projektu
fot. Urząd Miejski w Piastowie

Piastów walczy o dofinansowanie projektu „NewCity. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa” w ramach programu „Rozwój Lokalny”. W ostatnim czasie odbyła się narada obywatelska, która pozwoliła zdiagnozować potrzeby mieszkańców.

Głównym celem starań władz Piastowa jest pozyskanie środków na rozwój. NewCity to stworzenie wielofunkcyjnego i nowoczesnego centrum miasta, którego fundamentem będzie dziewięć funkcji: administracyjna, edukacyjna, sportowo-rekreacyjna, ochrony środowiska, kulturalna, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, usług i handlu i komunikacyjna. Mieszkańcy mają zyskać dostęp do nowoczesnej infrastruktury użyteczności publicznej oraz bogatej oferty usług społecznych, gospodarczych i środowiskowych.

Władze miasta podjęły decyzję o udziale w programie „Rozwój lokalny”, który jest finansowany z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 prowadzonego przez ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, a wspieranego przez Związek Miast Polskich. Konieczne było stworzenie zespołu, który opracował niezbędne dokumenty. Pracowali nad nimi urzędnicy przy wsparciu specjalistów Związku Miast Polskich. – Dzisiaj możemy być dumni, że znaleźliśmy w II etapie programu, tj. w gronie 54 wyłonionych spośród 213 miast z Polski, które początkowo aplikowały do programu – podkreśla Przemysław Worek, zastępca burmistrza Piastowa. – Teraz czeka nas przygotowanie wniosku wraz z planem rozwoju lokalnego oraz instytucjonalnego, które tworzą koncepcję rozwoju miasta. Finałem programu jest wyłonienie 15 najlepszych projektów i ich sfinansowanie do wysokości 10 mln euro – dodaje.

Logo NewCity zaprojektowali mieszkańcy Piastowa Ewa Milun-Walczak i Mariusz Walczak

Okazja do dyskusji

W przypadku projektu NewCity „rozwój” jest słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. Udział w pracach przygotowawczych nad planami rozwoju i projektem biorą mieszkańcy. Urząd pytał o opinie na temat tego, co wyróżnia Piastów na tle innych miast. Pracowano nad diagnozą słabych i mocnych stron, a także identyfikowano szanse i zagrożenia dla rozwoju. Reasumując – dogłębna analiza i tworzenie planu. Warto wspomnieć, że logo NewCity zaprojektowali mieszkańcy Piastowa Ewa Milun-Walczak i Mariusz Walczak. – Ideą projektu jest poprawa jakości i warunków pełnienia funkcji miejskich w miejscu ich koncentracji oraz nadanie im nowoczesnego, wysokiego poziomu w zakresie formy i organizacji. Największe nasycenie tych funkcji występuje w obszarze obejmującym około 15% powierzchni miasta i znajdującym się pomiędzy ulicami: al. Krakowska – Kujawska – Wysockiego – al. Piłsudskiego – Bohaterów Wolności – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Pod koniec sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się narada obywatelska. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat przyszłości. – Narada obywatelska to był cykl spotkań, w których oprócz urzędników uczestniczyło 20 mieszkańców tworzących wyłonioną wcześniej grupę reprezentatywną. To była swoista „burza mózgów” na temat rozwoju miasta. Dzięki temu udało nam się zdiagnozować realne potrzeby mieszkańców. Wyniki narady i pozyskane podczas spotkań opinie dają nam bardzo miarodajne i realne wskazówki, które wyznaczą ostateczny kształt naszej koncepcji NewCity Wielofunkcyjnego Centrum Miasta Piastowa – przedstawia Przemysław Worek.

Czytaj również: Piastów z dofinansowaniem na wymianę pieców

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version