Nastolatki spędzają w internecie 12 godzin dziennie

0
40
Reklama

W czasie wolnym od nauki nastolatki spędzają w sieci prawie 5 godzin dziennie. Nauka zdalna pochłania prawie 8 godzin dziennie – wynika z raportu opublikowanego przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową).

Nastolatki spędzają dużą część dnia online, a zdalne nauczanie znacząco wydłużyło ich czas spędzany przed monitorem. Według autorów raportu Nastolatki 3.0, w 2020 roku młodzi wpatrywali się w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę.

Niepokojąca jest również reakcja rodziców na zaistniałe wyniki raportu. Z odpowiedzi opiekunów wynika, że internet był często jedynym pomysłem na organizację czasu wolnego młodego człowieka.

Młodzież najczęściej łączyła się z internetem za pomocą urządzeń mobilnych, prawie 92 proc. W czasie pandemicznym uczniowie brali udział w lekcjach zdalnych wykorzystując głównie laptopy (66 proc.) oraz smartfony (58 proc.).

Obowiązki szkolne sprawiały, że nastolatki najczęściej używali internetu do odrabiania lekcji (76,8 proc.). Niemal połowa wskazała na aktywność polegającą na kontakcie ze znajomymi czy rodziną za pomocą mediów społecznościowych.

Reklama

Młodzież wskazała również, że najczęściej korzysta z serwisów społecznościowych YouTube (87,8 proc.) oraz Facebooka i Messengera (86,8 proc.). Tylko 0,7 proc. uczniów wskazała, że nie korzysta z internetu w ten sposób.

Rozwój technologii

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych rośnie ich dostępność – z internetu korzystają osoby bardzo młode. Część badanych już przed ukończeniem 6. roku życia posiadała smartfon. Niemal co dziesiąty uczeń twierdził, że posiadał do dyspozycji komputer z dostępem do internetu przed 6. rokiem życia, co potwierdzili również rodzice.

Z odpowiedzi uczniów wynika również, że co trzeci z nich używał samodzielnie internetu od 4-6 lat. Co piąty nastolatek podał, że rozpoczął korzystanie z technologii cyfrowych około 10 lat temu. Niemal tyle samo uczniów zadeklarowała, że ich doświadczenie użytkowania sieci wynosi ok. 8 lat (19,8 proc.).

Badanie zostało zrealizowane w grudniu 2020 roku metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW) na populacja nastolatków oraz ich rodziców i opiekunów prawnych. Kompletne odpowiedzi uzyskano od 1733 uczniów.

Czytaj również: Strajk ratowników medycznych

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj