Nabór do Lokalnego Programu Piecowego w gminie Michałowice

0
21
Reklama

W gminie Michałowice ruszył nabór do Lokalnego Programu Piecowego. Można otrzymać dofinansowanie nawet do 7000 złotych!

W trosce o jakość powietrza samorządy podejmują liczne działania na rzecz wymiany źródeł ogrzewania. Wiadomo, że dla mieszkańców jest to kosztowna inwestycja, dlatego też mogą liczyć na wsparcie. Fundamentem programu uruchomionego przez gminę Michałowice jest możliwość uzyskania dofinansowania do 7000 zł.

Należy zwrócić uwagę, że ten rok jest kluczowy dla wielu gospodarstw domowych. Dlaczego? Chodzi o zapisy uchwały antysmogowej podjętej przez samorząd wojewódzki. Mianowcie – od 1 stycznia 2023 roku eksploatowanie pozaklasowych kotłów na paliwo stałe stanie się nielegalne. Nie będzie wolno używać urządzeń na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 [ustala i reguluje minimalną wymaganą sprawność pracy na pełnej mocy kotła].

– Jeśli mieszkańcy nie podejmą w nadchodzącym roku decyzji o wymianie pozaklasowego źródła ciepła muszą się liczyć z karami za eksploatowanie kotła niespełniającego wymogów – oznajmia urząd gminy Michałowice. Chodzi o grzywnę nawet do 5000 zł.

Warunki programu

Wnioski do Lokalnego Programu Piecowego można składać do 15 października 2022 roku. Przedmiotem dotacji jest nowy piec gazowy bądź elektryczny. Można uzyskać 7000 zł, ale nie więcej niż 100% poniesionych kosztów zakupu kotła. Co istotne, dotacja zostanie wypłacona do 14 dni po podpisaniu umowy. Po zakończeniu inwestycji, jeśli pozostaną niewykorzystane środki trzeba będzie zwrócić je na konto gminy.

Reklama

Istotne są warunki, które należy spełnić, aby dostać dofinansowanie. Po pierwsze, trzeba posiadać piec węglowy. Następnie – należy mieć tytuł prawny do nieruchomości, złożyć prawidłowo wypełniony wniosek i zmienić na trwałe ogrzewanie na system niskoemisyjny. Co ważne, zakupu pieca trzeba dokonać po podpisaniu umowy dotyczącej udzielenia dotacji.

Wniosek oraz załączniki do wypełnienia można znaleźć na stronie: https://piece.michalowice.pl/. Gmina Michałowice zapewnia pomoc w zakresie Lokalnego Programu Piecowego. Wystarczy zadzwonić pod numer: 22 350 91 91 wew. 238.

Czytaj również: 4 miliony dofinansowania na przebudowę liceum Kościuszki w Pruszkowie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj