reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Na szczepienie ze strażakami

Na szczepienie ze strażakami

0
dowóz niepełnosprawnych na szczepienia, COViD-19, straż pożarna, OSP, szczepienia, seniorzy

Dowozem osób o ograniczonej mobilności na szczepienia mają się zająć gminy i strażacy z OSP.

Rząd prowadzi rozmowy z samorządowcami na temat zorganizowania transportu na szczepienia dla osób niepełnosprawnych oraz mających trudności w poruszaniu się. Chodzi przede wszystkim o mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Jak informował pod koniec grudnia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, zadanie to miałoby należeć do połączonych sił gmin i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zapewnia, że zarówno OSP jak i Państwowa Straż Pożarna wyraziły gotowość wsparcia akcji.

Podczas rozmów przedstawicieli rządu z organizacjami samorządowymi ustalono, że rząd będzie finansował dowóz osób niepełnosprawnych do szczepień w wysokości 80 procent średnich kosztów dowozu – poinformował podczas czwartkowej konferencji wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców 75 zł, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł.

– Transport powinien być przeznaczony dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym – zaznaczył wiceszef MSWiA. W miastach poniżej 100 tys. mieszkańców i na terenach wiejskich transport będzie dotyczył również osób mających trudności z dostępem do punktu szczepień. Chodzi gównie o osoby starsze, niezmotoryzowane i mające problem z korzystaniem z transportu publicznego.

Czytaj także: E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia

Oczywiście żadne szczegóły nie są jeszcze znane. Nie wiadomo, czy zapotrzebowanie na taki transport pacjenci będą zgłaszać od razu podczas zapisywania się na szczepienia, czy też będzie konieczność zgłoszenia takiego zapotrzebowania np. do specjalnej jednostki w gminie. Informacje takie zapewne zostaną podane po ustaleniu w jaki sposób i przez kogo transport ten ma być koordynowany.

– Samorządy będą ważnym partnerem przy akcji szczepień. Do końca stycznia do samorządów trafią pakiety informacyjne z materiałami typu ulotki i plakaty, tak, aby informacja dotarła do każdego obywatela, mieszkańca poszczególnych gmin – zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Podkreślił, że ważnym zadaniem gmin oprócz transportu osób o ograniczonej mobilności na szczepienia ma być wsparcie kampanii informacyjnej i profrekwencyjnej dotyczącej szczepień.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version