Muzeum w Pruszkowie będzie współpracowało z uniwersytetem

0
264
Reklama

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie podpisało umowę o współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Celem są badania nad ludnością zamieszkującą zachodnie Mazowsze u schyłku starożytności.

Historia ludzkości jest niezwykle ciekawa i niejednokrotnie jesteśmy pod wrażeniem wytworów naszych przodków. Wiele ciekawostek możemy zobaczyć dzięki Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie, a także działalności innych instytucji kulturalnych i naukowych. Pruszkowska placówka zacieśniła współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, a dokładniej wydziałem archeologii. Strony podpisały umowę dotyczącą badań nad ludnością zachodniego Mazowsza zamieszkującą ten teren u schyłku starożytności. W uroczystości wziął udział prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.

Czytaj także: Zajęcia dla pruszkowskich seniorów online

Działanie MSHM i wydziału archeologii UW będzie miało charakter partnerski. Dotychczas w regionie nie prowadzono podobnego przedsięwzięcia. – W sierpniu wspólnymi siłami zaczynamy badania na stanowiskach w Zaborowie. I to kompleksowe. Od A do Z. A jest ogromny potencjał, więc kto wie, co nas czeka. Jak być może pamiętacie, to właśnie z Zaborowa pochodzi nasz puchar szklany z wizerunkami gladiatorów. Wstępne badania przeprowadził tam Stefan Woyda w latach 80. Teraz wracamy i zamierzamy tam zostać nieco, a tak naprawdę dużo, dłużej – informuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Projekt będzie promowany wśród mieszkańców, a dzięki działaniom z pewnością odkryte zostaną interesujące zabytki. Partnerstwo umożliwi również instytucjom dostęp do programów grantowych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj