Mural Niepodległości

0
879
Reklama

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, w sobotę 15 września odsłonięty został Mural Niepodległości.

Na terenie Milanowskiego Centrum Kultury przy ul. Kościelnej 3, na dużej ścianie budynku powstał Mural 100-lecia Niepodległości, przedstawiający popiersia dwóch wybitnych postaci – marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Jana Szczepkowskiego, znakomitego rzeźbiarza, który mieszkał i tworzył w Milanówku.

Mural powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu wieloletniego „Niepodległa”. Autorem projektu jest milanowski artysta Tobiasz Bułynko.

Podczas uroczystości obecna była przedstawicielka Narodowego Centrum Kultury Magdalena Karowska-Koperwas, która powiedziała:

Reklama

-Chciałabym podziękować Milanowskiemu Centrum Kultury za to, że włączyło się w ten projekt. Bardzo nam zależało na tym, żeby wszystkie działania, które będą podejmowane w ramach tego projektu, wszystkie murale które powstają w Polsce, a jest ich 10., a kumulują pracę oraz zaangażowanie uczniów ze 100 szkół, podkreślały lokalne dziedzictwo, postaci ważne dla mieszkańców, dla danej miejscowości i społeczności. Tak też stało się w Milanówku, i tak również stało się przy okazji wszystkich tych, które powstały i za to jestem wszystkim uczestnikom bardzo wdzięczna.”

Również burmistrz Wiesława Kwiatkowska podziękowała za inicjatywę, emocje, chęci, zaangażowanie i za kapitalne pomysły, całemu zespołowi MCK.

Autor projektu opowiedział, jak 12 lat temu jako młody chłopiec obserwował, jak na tej właśnie ścianie starsi od niego chłopcy malowali mural. Bardzo im wówczas zazdrościł i marzył, aby dostać choć kawałek ściany, który mógłby sam pomalować. Po 12 latach jego marzenie się spełniło – dostał kawałek ściany, i to jaki… Podał kilka liczb obrazujących skalę projektu. Mural ma powierzchnię 180 m2, a w jego wykonaniu, które trwało 17 dni, brało udział ok. 80 osób. Zużyto 27 litrów kolorowej i 45 litrów białej farby, ponadto – 34 wałki, 18 kuwet oraz 26 pędzli. Postaci J. Piłsudskiego i J. Szczepkowskiego namalowane są farbami o 11 odcieniach szarości.

Po uroczystym przecięciu wstęgi uczestnicy wysłuchali koncertu „Młodzi dla Niepodległej”.

Reklama