MP Trio Theory w Brwinowie

0
431
Reklama

W Ośrodku Kultury Okej w Brwinowie jazz nie zbyt częstym gościem, ale jak już się pojawi, słuchacze mogą liczyć na muzyczną ucztę. Tym razem, w niedzielę 7 kwietnia, zagrał znakomity zespół Mike Parker Trio Theory.

Mike Parker to nowojorski basista i kompozytor, który razem z dwukrotnie nominowanym do nagrody Grammy perkusistą Frankiem Parkerem (zbieżność nazwisk jest czystym przypadkiem) oraz krakowskim saksofonistą Sławkiem Pezdą stworzyli zespół grający znakomitą, energetyczną muzykę, czarując zmiennym klimatem, raz pełnym delikatnych, artykułowanych z niezwykłą precyzją nut, to znów zasypując kanonadą dźwięków, subtelnych jak radziecka artyleria.

Według znawców twórczość Mike’a Parkera to genialna synteza wszystkich gatunków muzycznych – mieszanka post-bopu i indie rocka, czyli szeroko pojętej awangardy jazzowo-rockowej, z wyczuwalną skłonnością do nowoczesnej klasyki. Odnajdą się w niej jednocześnie wielbiciele Coltrane’a czy dynamicznego i niegdyś kontrowersyjnego Colemana, jak i wielu różnorodnych brzmień muzyki alternatywnej, jak chociażby rodzimy yass.

Portal All About Jazz pisze o zespole: „Ze wszystkich akustycznych składów jazzowych ten zespół wręcz elektryzuje. Trio Parkera tworzy muzykę, która jest ważna i inspirująca”.

Reklama

Skład wydaje się optymalnym zestawem muzyków. Jest doskonałe zgranie i wzajemne porozumienie muzyków, jest też oryginalność, świeże brzmienie, doskonała symbiotyczna improwizacja oraz ogromna radość ze wspólnego grania. W każdym momencie koncertu daje się wyczuć, że muzycy rozumieją się bez słów, łączy ich wspólna filozofia grania i to przekuwa się w znakomite brzmienie.

Podczas koncertu w brwinowskim Okeju usłyszeliśmy głównie kompozycje z wydanego w 2016  r. albumu, nagranego podczas trasy koncertowej Fall 2015 „Alive Out There”. Publiczność była zachwycona koncertem; były burzliwe brawa, bisy i słowa podziękowania za chwile niezwykłych doznań. Niektórzy z bywalców brwinowskich koncertów przypomnieli sobie perkusistę Franka Parkera, który na scenie Okeja gościł już w lutym 2012 roku z formacją Maciej Fortuna Trio.

 

Reklama