Modernizacja zalewu na Utracie

0
184

Remont zalewu w Komorowie na Utracie jest konieczny, ponieważ jego obecny stan nie gwarantuje bezpieczeństwa w razie kryzysu powodziowego. Gmina rozpoczęła działania związane z modernizacją zbiornika.

Zalew na Utracie to miejsce, które stanowi prawdziwą przyrodniczą atrakcję. Ciekawie widoki, liczne ptactwo, cisza, spokój – idealne warunki do relaksu. Mieszkańcy gminy Michałowice chętnie odwiedzają teren zalewu. Zbiornik wymaga jednak remontu, ponieważ nie zapewnia bezpieczeństwa w razie kryzysu powodziowego. – Po 25 latach eksploatacji zbiornik utracił szczelność – rozrastające się korzenie otaczających go drzew utworzyły w skarpach brzegowych korytarze, przez które woda przecieka przez wały. Zbiornik jest także mocno zamulony. Jego głębokość powinna wynosić 1,2-1,4 m, obecnie miejscami stopień zamulenia sięga ponad 70 cm. Widać to gołym okiem – bliżej wlotu Utraty z naniesionego przez rzekę namułu wytworzyła się już sporych rozmiarów wyspa, liczne płycizny występują w południowej części zbiornika – tłumaczy wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

Przeprowadzenie modernizacji ma przywrócić mu właściwości użytkowe. W ramach działań planowane jest m.in. odmulenie zbiornika, uszczelnienie skarp, wzmocnienie wałów, wyrównanie ubytków gruntu na skarpach. Wykonane zostanie również zagospodarowanie terenu wokół zbiornika. Obecnie przeprowadzono badania osadów dennych, a także usunięto drzewa, których korzenie rozszczelniły skarpy. Ruszyło również spuszczanie wody ze zbiornika, trwają prace na rowie opasującym zbiornik od strony wsi Komorów.

Odmulenie zalewu wiąże się z przesiedleniem ryb. – Zbiornik jest zarybiany przez pruszkowski PZW i to właśnie PZW w porozumieniu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie podejmie ostateczną decyzję co do sposobu zabezpieczenia wodnych stworzeń, uwzględniając jednakże sugestie lokalnego samorządu oraz opinie ichtiologa i biologów zaangażowanych w modernizację. Najprawdopodobniej ryby zostaną odłowione i wypuszczone do Utraty lub w innym wskazanym przez PZW miejscu – przekazała Małgorzata Pachecka.

Warto również wspomnieć, że badania geochemiczne osadów dennych wykazały, że nie zawierają one zanieczyszczeń.

Czytaj także: Konkurs dla mieszkańców gminy

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj