Miłosz w Nadarzynie

0
282

Stowarzyszenie K40 z Komorowa, które jest organizatorem cyklicznych spotkań literackich, kabaretowych i muzycznych, jest stałym gościem Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury. W niedzielę 16 grudnia, K40 zaprosiło na spotkanie z poezją Czesława Miłosza.

Przedświąteczny okres sprawił, że dobór wierszy związany był ze świętami Bożego Narodzenia, albo też utrzymany był adwentowym nastroju. Spotkanie rozpoczął Adam Woronowicz wierszem „Wiara”. Kolejne poematy czytane były wspólnie przez aktorów biorących udział w spotkaniu: Woronowicza, Ewę Telegę oraz Zofię Domalik, która zastąpiła Annę Cieślak występującą w tym czasie na scenie Teatru Polskiego.

„Ojciec w bibliotece”, „Słońce”, „W mojej Ojczyźnie” czy też doskonale wpisujące się w świąteczny klimat wiersze „Kolędnicy” i „Modlitwa wigilijna”, a także wiele innych poematów naszego noblisty w znakomitej interpretacji aktorów, wypełniło to szczególne spotkanie.

Recytacje poezji Miłosza przeplatały występy Czesława Mozila, który w 2011 r. nagrał płytę „Czesław śpiewa Miłosza”. Nikt chyba tak doskonale jak on nie czuje klimatu poezji. Większość tekstów do utworów z jego repertuaru pochodzi spod pióra poetów, zaś ulubionym przez Mozila autorem tekstów jest poeta Michał Zabłocki. Podczas występu nie mogło więc zabraknąć piosenek z tekstami Zabłockiego, takich jak „Z dala od Polaków”, „Bałwany” czy też podkreślająca świąteczny nastrój „Pastorałka 2018”. Czesław Mozil jak zwykle trochę bawił, trochę wzruszał, trochę dawał do myślenia i jak zwykle zadziwiał.

Spotkanie z dwoma Czesławami było niezwykłe. Staranny dobór wierszy w znakomitej interpretacji, scenografia zaaranżowana z choinek, lampionów i nieodłącznych poinsecji sprawiły, że świąteczną atmosferą wszyscy oddychali bardzo głęboko.

Kolejne spotkania już w nowym roku. W styczniu wystąpi Magdalena Zawadzka z „Panem Tadeuszem”, natomiast w lutym czeka nas spotkanie z Wiktorem Zborowskim oraz tekstami Wojciecha Młynarskiego. Już dziś bardzo polecamy i zapraszamy!