Milo Kurtis w Podkowie

0
367

W piątek 26 października w sali widowiskowej CKiIO w Podkowie Leśnej, w ramach V Festiwalu Kultury Greków Polskich, wystąpił Milo Kurtis ze swoim zespołem Milo Ensemble.

Milo Kurtis to multiinstrumentalista, Grek z pochodzenia, dla którego Polska stała się nowym domem. Wcześniej przez kilkanaście lat mieszkał w USA. Przygodę z muzyką rozpoczął na początku lat 70. od występów z Grupą w Składzie, z którą wystąpił na Warszawskiej Jesieni. W 1972 r., wspólnie z gitarzystą Wojtkiem Waglewskim, założył zespół Ya-Sou, odwołujący się do muzyki etnicznej i folkowej. Od 1975 r., po odejściu Marka Jackowskiego, rozpoczął występy w legendarnej grupie Osjan. W 1975 r. razem z Markiem Jackowskim założył jeden z najbardziej uznanych zespołów polskiej sceny Maanam. Równolegle przez półtora roku grał z Osjanem i z Maanamem, ale więzi z Osjanem okazały się silniejsze. Brał udział w powstawaniu zespołu Izrael, grającego muzykę reggae, występował w funkowej grupie Zgoda, następnie w zespole Deuter oraz Voo Voo. Wielokrotnie występował z Tomaszem Stańko.

Milo Ensemble, który powstał na bazie muzyków stworzonej przez Milo Kurtisa Orkiestry NAXOS, zagrał w Podkowie w składzie: Milo Kurtis – leader, klarnet, trombity, kalimba, głos, instrumenty perkusyjne; Misza Kinsner – śpiew, saksofon; Mariusz Kozłowski – saksofony, flet; Adeb Chamoun – darabuka, riqq, daf, głos; Mateusz Szemraj – oud, saz, santur.

Podczas koncertu odbyliśmy muzyczną podróż do muzyki odległych kultur, nasyconą pozytywną energią pięknych dźwięków. Muzyka Milo Ensemble to fuzja muzyki basenu Morza Śródziemnego, world music, Tybetu, a wszystko to w mocno improwizowanych freejazzowych aranżacjach. Milo Kurtis to nieustanny poszukiwacz nowych brzmień, i przyznać trzeba, że w poszukiwaniach tych jest niezwykle skuteczny.

Koncert spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności.