Milanowska Waleria w trakcie rewitalizacji

0
245
Reklama

Postępują prace przy rewitalizacji milanowskiej wili Waleria. Trwa modernizacja dachu, wymienione zostały okna. Kiedy budynek odzyska swój dawny blask?

Willa Waleria to cenny obiekt w dziedzictwie kulturowym Milanówka. Budynek powstał w 1910 roku według projektu Rufina Morozowicza dla jego żony – Walerii. W tym miejscu żył i tworzył zięć Morozowicza – Jan Szczepkowski, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Przypomnijmy, że w 2020 roku miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy norweskich na rewitalizację i utworzenie interdyscyplinarnego miejsca edukacji kulturalnej w Willi Waleria w wysokości 8 mln zł.

Jak informuje burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski, do tej pory udało się odnowić niemal połowę dachu. – Zmodernizowaliśmy dach, został on wymieniony na materiał pierwotny – ceramiczną karpiówkę – wyjaśnia w rozmowie z nami burmistrz.

To nie wszystko. Zmienione zostały okna. Zgodnie z zapewnieniami ratusza, wszystkie prace realizowane są pod stałym nadzorem konserwatora zabytków i w porozumieniu z nim wybierane są najlepsze technologicznie rozwiązania.

Reklama

– Przy remontach zabytkowych obiektów każde działanie musi być gruntownie przeanalizowane, dlatego też na etapie realizacji zleciliśmy specjalistyczne badania struktury drewnianych elementów, tak by mieć całkowitą pewność, że nadają się one do dalszej eksploatacji – tłumaczy Piotr Remiszewski.

Kiedy Waleria odzyska swój dawny blask? – Niestety z powodu licznych donosów osób prywatnych jak i NGO-sów harmonogram planowanych prac został opóźniony o 2 miesiące. W tym czasie musieliśmy dodatkowo przeprowadzić badania, by wykazać prawidłowości przy pracach rewitalizacyjnych. Szkoda, że wszystkie zmiany, które mają służyć miastu i jego rozwojowi napotykają takie przeszkody – mówi w rozmowie z Przeglądem Regionalnym burmistrz Milanówka.

Czytaj także: Remontu targowiska nie będzie

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj