Mazowsze pięknie zaprezentowało się w Luksemburgu

0
39
Reklama

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie koncertuje po całym świecie. Ostatnio artyści zaprezentowali się w Luksemburgu.

Mazowsze jest dumą regionu, w końcu jego siedzba mieści się w gminie Brwinów, a dokładniej w Otrębusach. Artyści stanowią markę i godnie reprezentują Polskę na świecie. Mazowsze zostało powołane do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku. Za jego zorganizowanie odpowiadał Tadeusz Sygietyński.

Co ciekawe, on i Mira Zimińska-Sygietyńska w zrujnowanej Warszawie przyrzekli sobie, że stworzą zespół. Marzenie się spełniło, a Mazowsze podbijało świat. Przez lata zespół tworzyli wybitni artyści, którzy kultywowali tradycję. Jerzy Waldorff nazwał Mazowsze perłą w koronie Rzeczypospolitej. Zespół zachwyca już ponad 70 lat, nie tylko Polskę, ale i cały świat.

11 listopada Mazowsze zaprezentowało się w Luksemburgu, aby uświetnić obchody święta Odzyskania Niepodległości. W tamtejszym konserwatorium artyści dali wspaniały koncert pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego. Dodatkowego prestiżu wydarzeniu nadawał fakt setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Luksemburgiem.

Na pewno wydarzenie na trwałe zapisze się w pamięci uczestników. – Nie zabrakło w nim polskich tańców narodowych i pieśni patriotycznych, które harmonijnie przeplatały się z suitami tanecznymi z różnych regionów naszego kraju – podkreśla zespół Mazowsze.

Reklama

Czytaj również: Radni Pruszkowa za integralnością Mazowsza

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj