Marszałek walczy o basen

0
935

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka złożył do ministra sportu i turystyki interpelację poselską w sprawie budowy basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

O planach tej budowy mówi się już od dłuższego czasu. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sportowej pozwala uzdolnionej młodzieży rozwijać się i poprawiać wyniki. Szkoła przy Gomulińskiego posiada halę sportową, boisko, a teraz przyszedł czas na basen. Sprawa ta niejednokrotnie omawiana była przez radnych powiatowych. Jeszcze w poprzedniej kadencji zwiększono środki na tę inwestycję w 2020 roku do 20 milionów złotych. Cennym wsparciem ma być dofinansowanie z ministerstwa sportu i turystyki. – Powstanie basenu jest niezbędne do rozwoju naszej zdolnej młodzieży. Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycja wystartowała. Wierzymy, że powstanie obiektu będzie korzystne w wielu wymiarach: sportowym, społecznym i wizerunkowym – mówi Łukasz Borkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

W Pruszkowie jest już jedna pływalnia – przy ul. Andrzeja. Trzeba jednak uwzględnić potrzeby sportowców, a także mieszkańców. Planowana inwestycja przy ul. Gomulińskiego to projekt, który miałby przynieść samorządowi, szkole i klubowi wiele korzyści. Przede wszystkim w Pruszkowie mogłyby odbywać się imprezy rangi mistrzowskiej. Co należy podkreślić, lokalny klub – UKS Kapry-Armexim – regularnie przywozi z zawodów medale w różnych kategoriach wiekowych. W Pruszkowie wychowało się wielu zdolnych pływaków, wśród nich m.in. Julia Koluch – medalistka mistrzostw Polski seniorów.

 

Sam basen miałby powstać zgodnie z przepisami Światowej Federacji Pływackiej. Osiem torów po 2,5 metra, które można zmienić na 10 torów po 2 metry. Niecki o wymiarach 25 na 21 metrów oraz 5 na 17 metrów (do nauki pływania). Do tego trybuny na 240 miejsc. Wizja basenu prezentuje się imponująco. Jego powstanie ma pozwolić sportowcom rozwijać się oraz doskonalić umiejętności do najwyższego poziomu, ale obiekt będzie dostępny także dla mieszkańców.

Sprawa spotkała się z zainteresowaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki, który odwiedził Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych oraz pruszkowskie Starostwo Powiatowe. Należy dodać, że złożył również interpelację poselską do ministra sportu w sprawie budowy obiektu przy Gomulińskiego. – Wsparcie marszałka Stanisława Tyszki dla inicjatywy budowy basenu jest niezwykle cenne. Cieszymy się, że nasza idea odbiła się tak szerokim echem. Nie mam wątpliwości, że basen przy szkole przy ul. Gomulińskiego jest potrzebny. Obiekt spełniający międzynarodowe wymagania pozwoli w pełni profesjonalnie szkolić naszą zdolną młodzież. W Pruszkowie mamy wielu pływaków, którzy zdobywali medale na mistrzostwach Polski. Chcemy im zapewnić jak najlepsze warunki, aby dalej mogli się rozwijać. Basen w 2020 roku w Pruszkowie to jak najbardziej realna sprawa. Zrobimy wszystko, aby tak się stało – tłumaczy Łukasz Borkowski.