reklama
Strona główna Aktualności Akt. Michałowice Lokalny Program Osłonowy „Gmina bez smogu”

Lokalny Program Osłonowy „Gmina bez smogu”

0
piec, smog, ogrzewanie, jakość powietrza, dotacja, gmina Michałowice, Małgorzata Pachecka, Przegląd Regionalny

W gminie Michałowce ruszył Lokalny Program Osłonowy „Gmina bez smogu”. Celem jest wsparcie mieszkańców, którzy ponoszą zwiększone koszty grzewcze w związku ze zmianą systemu na niskoemisyjny.

Jednym z działań na rzecz poprawy jakości powietrza jest wymiana źródeł ciepła. Tzw. kopciuchy generują wiele szkodliwych substancji. Samorządy uruchamiają liczne programy wsparcia i zachęcają mieszkańców do wymiany pieców. Wiadomo, że jest to działanie kosztowne, dlatego dofinansowanie stwarza większe możliwości. Również samo ogrzewanie niesie ze sobą spore wydatki. Gmina Michałowice wspiera mieszkańców na tym polu za sprawę lokalnego programu „Gmina bez smogu”.

Pomoc będzie przyznawana dwa razy w roku w formie zasiłku celowego. W programie mogą wziąć udział osoby, których dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 3855,50 w przypadku osób samotnych oraz 2640 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Wniosek do wypełnienia dostępny jest na stronie internetowej magistratu.

Formularz należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej bądź wysłać pocztą: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, Reguły, Aleja Powstańców Warszawy 1, 05-816 Michałowice. W razie pytań urzędnicy służą wsparciem pod numerem: 22 350 91 20.

Czytaj także: Ruszają drogowe inwestycje w gminie Michałowice

W założeniu Lokalny Program Osłonowy jest wieloletni. Pierwsza edycja będzie realizowana do 31 grudnia 2023 roku. – Wysokość pomocy będzie zależała od dochodów, rodzaju ogrzewania i powierzchni lokalu. Program przewidziany jest dla osób, które po 1 lipca 2018 roku trwale zmieniły system ogrzewania węglowego na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe w ramach gminnego programu wymiany pieców, w ramach programu „Czyste Powietrze” czy ze środków własnych, lub dokonają takiej inwestycji w czasie trwania programu. Pomoc będzie miała formę zasiłku celowego, wypłacanego dwa razy w roku z GOPS po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego – informuje wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version