Lekcje bezpieczeństwa

0
383
Reklama

Początek września to dla policjantów i strażników miejskich znakomity czas na organizowanie spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których prowadzone są zajęcia związane z bezpieczeństwem na drodze.

Spotkania z najmłodszymi użytkownikami dróg mają na celu jak najwcześniejsze wpojenie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z dróg. Na ulicach miast panuje bardzo duży ruch i wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. W zderzeniu z pojazdami człowiek znajduje się zawsze na przegranej pozycji. Dlatego też bardzo istotnym elementem edukacji młodych ludzi jest wpojenie prawidłowych zachowań.

Również w tym roku grodziscy policjanci prowadzą w placówkach oświatowych pogadanki z dziećmi i młodzieżą. Niedawno odwiedzili Przedszkole Nr 1. Podczas spotkania z policjantami dzieci miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób należy korzystać z dróg, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub domu. Poznały zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię zarówno na przejściach ze światłami, jak też na pozostałych. Policjanci wyjaśnili również, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują pasażerów samochodów, zwłaszcza dzieci. Informacje o tym, kiedy dziecko podczas jazdy musi korzystać z fotelika, kiedy może siedzieć na podstawce, a kiedy może już jeździć siedząc bezpośrednio na fotelu są bardzo ważne nie tylko dla rodziców. Dzieci dowiedziały się również, jak działają elementy odblaskowe i dlaczego tak ważne jest, aby z nich korzystać.

Po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych, dzieci ze starszych grup mogły pod okiem policjantów sprawdzić świeżo nabytą wiedzę w praktyce. Ubrane w odblaskowe kamizelki maluchy przeszły pod opieką funkcjonariuszy na pobliskie skrzyżowanie, aby tu, w rzeczywistych warunkach, nauczyć się prawidłowego przechodzenia na drugą stronę ulicy. Zobaczyły, jak działa sygnalizacja świetlna i kiedy można przechodzić przez jezdnię. Później przeszły do przejścia bez świateł i tu poznały zasady przechodzenia przez na drugą stronę w sytuacji, w której same muszą podjąć decyzję, kiedy można to zrobić bezpiecznie. Policjanci uczulili również dzieci, aby pilnowały, czy kierowca samochodu, którym podróżują, nie pił alkoholu, a także na to, czy nie jedzie zbyt szybko.

Reklama

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy już dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Poznały numery telefonów alarmowych, pod które należy zadzwonić, gdy potrzebna jest pomoc.

Policjanci opowiedzieli dzieciom również o swojej pracy, a także zaprezentowali elementy wyposażenia służbowego. Największą frajdę dzieci miały z możliwości poprowadzenia (oczywiście z wyłączonym silnikiem) prawdziwego radiowozu.

Reklama