Legalizowanie Wólki

0
391
Reklama

87% przedsiębiorstw działających w Wólce Kosowskiej nie ma obecnie zaległości względem Urzędu Skarbowego – wynika z danych US w Piasecznie.

Rok temu, na przełomie listopada i grudnia, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), rozpoczęła potężną kontrolę w Wólce Kosowskiej. Przy każdej bramie stał samochód Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, który monitorował Wólkę 24 godziny na dobę, przez kilka tygodni. Na początku grudnia ubiegłego roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli nielegalny towar o wartości 60 mln zł.

Pisaliśmy wówczas, że wielu Chińczyków i Wietnamczyków zamknęło swoje boksy w obawie przed kontrolą. Niekoniecznie jednak z wrodzonego braku uczciwości. Wielu z nich nie wiedziało, czy prowadzą działalność zgodnie z naszym skomplikowanym prawem fiskalnym.

Chociaż Wólka wracała do normalności, kontrole się nie kończyły. Pod bramą cały czas stoją samochody Służby Celno-Skarbowej. Jednak poza kontrolami, administracja skarbowa postanowiła zacząć edukować handlarzy z Wólki w kwestii polskich fiskalnych przepisów.

Reklama

– Wzmożone działania kontrolne mają także charakter prewencyjny. Podmioty, które handlują na terenie Wólki Kosowskiej, a posiadają nieuregulowane wobec budżetu zobowiązania, przestają się ukrywać i coraz częściej składają wnioski o udzielenie zgody na ratalną spłatę zaległego podatku, wykazując przy tym posiadany majątek – informuje KAS. –  Wiodącą rolę w działaniach na terenie CH Wólka Kosowska odegrały dwa urzędy skarbowe – Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu oraz US w Piasecznie. W wykonywanie zadań egzekucyjnych zaangażowanych było 18 urzędów województwa mazowieckiego, w tym większość urzędów warszawskich oraz funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. Realizację zadań nadzorowali pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Według danych piaseczyńskiego urzędu skarbowego, przyniosło to wymierne efekty.

–  W ciągu ostatniego roku liczba wniosków o rejestrację kas fiskalnych na terenie Wólki wzrosła o ponad 700%, a o blisko 400% wzrosła liczba wniosków dotyczących aktualizacji niezbędnych firmowych danych. Jednocześnie podkreślono, że aż 87%. przedsiębiorstw działających w Wólce Kosowskiej nie ma obecnie zaległości względem Urzędu Skarbowego. Zgodnie z danymi Urzędu Skarbowego w Piasecznie liczba firma zarejestrowanych Wólce Kosowskiej przekroczyła 2,2 tys. co oznacza wzrost o 48% rok do roku – informuje Rzeczpospolita.

W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja zorganizowana przez Ambasadę Chińską oraz KAS, na której obecne było Ministerstwo Finansów oraz Stowarzyszenie Wólka Center.

– Cieszymy się, że Ministerstwo Finansów dostrzega chęć współpracy ze strony chińskich przedsiębiorców działających na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej. Podjęte przez nas w ostatnich miesiącach intensywne działania w zakresie edukacji przedsiębiorców, dotyczące m.in. prowadzenia działalności gospodarczej, zostały docenione. Mamy nadzieję na owocną współpracę z resortem i Komisją Administracji Skarbowej również w najbliższej przyszłości – cytuje Felixa Wanga, przedstawiciela Stowarzyszenia Wólka Center, portal dlahandlu.pl.

W szkoleniach organizowanych przez Urząd Skarbowy w Piasecznie wzięło udział pół tysiąca osób. W przyszłym roku warsztaty będą organizowane dalej.

Reklama