reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Kwarantanny nie będzie! Rząd wycofał się z kontrowersyjnej decyzji

Kwarantanny nie będzie! Rząd wycofał się z kontrowersyjnej decyzji

0
wariant delta, koronawirus, COVID-19, kwarantanna, szczepienia
Alessio Rinella/Unspash

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nawet osoby w pełni zaszczepione będą kierowane na kwarantannę w przypadku kontaktu z wariantem delta. Dziś już wycofuje się z tego pomysłu.

W Europie rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem w wariancie Delta, wcześniej określanym jako „mutacja indyjska”. Ten szczep charakteryzuje się znacznie wyższą zakaźnością. Odnotowuje się również wyższą śmiertelność wśród osób niezaszczepionych. W Polsce dotychczas wykryto 113 przypadków zakażenia wariantem delta.

Wczoraj rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował zapowiedział zdecydowane kroki, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się mutacji.

– W tej chwili na świecie cały czas rozpoznajemy wariant delta, widzimy zwiększoną transmisyjność, ta zakaźność jest mniej więcej od 50 do 60 proc. zwiększona, stąd też sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę – mówił w rozmowie z Polsat News.

Kwarantanna jednak nie dla wszystkich

Jego słowa wywołały oburzenie. Wielu ekspertów wyraziło obawy, że kierowanie na kwarantannę nawet osób, które przyjęły już pełną dawkę szczepionki, zniechęci Polaków do szczepień.

– Polacy z wielu, często irracjonalnych powodów nie chcą się szczepić. Grozi nam czwarta fala. Co robi rząd? Postanowił ukarać kwarantanną po kontakcie z zakażonym wariantem delta osoby zaszczepione. Nie, nie należy karać zaszczepionych, tylko trafić do niezaszczepionych. Tyle – skomentowała wypowiedź Andrusiewicza Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Pod wpływem fali krytyki rząd wycofał się z pomysłu. Dziś rano resort zdrowia poinformował, że w przypadku kontaktu z wariantem delta na kwarantannę będą trafiać tylko osoby niezaszczepione i te, które nie otrzymały drugiej dawki (w przypadku szczepionek dwudawkowych). Wobec osób, które przyjęły już pełną dawkę, sanepid będzie stosował dozór sanitarny.

– Będzie kontakt stały z sanepidu. Jak się czujemy i czy nic nam nie dolega. Taki kontakt telefoniczny w pełni wystarczy – poinformował Andrusiewicz na antenie radia RMF FM.

Nowe zasady obowiązują od dziś.

Czytaj również: Dziecko w nagrzanym aucie

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version