Kulturalnie w Komorowie

0
263
Reklama

Centrum Inicjatyw Kulturalnych ma być wyjątkowym miejscem na mapie Komorowa. Gmina Michałowice prowadzi działania zmierzające do budowy obiektu, ale trudno określić termin jego powstania.

Sprawa Centrum Inicjatyw Kulturalnych nie należy do nowych. Temat przewijał się w dyskusji niejednokrotnie, ale na przeszkodzie stawały kwestie związane ze skateparkiem na terenie pl. Markowiczów. Dokładnie chodziło o trwałość projektu. Władze gminy podjęły kroki, aby wyjaśnić sprawę i uzyskały zapewnienie, że mogą realizować kolejne przedsięwzięcie, o ile nie zakłóci ono dotychczasowego obiektu.

W takiej sytuacji gmina nie zamierzała zwlekać. Przeprowadzono konsultacje funkcjonalności CIK, zajęto się kwestią postępowania na koncepcję budynku. Sprawa idzie w dobrym kierunku, ale na efekty trzeba jeszcze poczekać. – Jesteśmy w ostatnim etapie negocjacyjnym przed wyłonieniem wykonawcy projektu budowlanego. Dla przypomnienia dodam, że warunki konkursu dopuszczały podpisanie umowy ze zwycięzcą konkursu SARP lub z autorem pracy, która zdobyła II nagrodę.  Inwestycja planowana jest w latach kolejnych – sytuacja z COVID-19 powoduje, że jesteśmy ostrożni z podaniem daty, aczkolwiek oczywiście chcielibyśmy, by to było to jak najwcześniej – tłumaczy nam wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

Dla lokalnej społeczności

Powstanie Centrum Inicjatyw Kulturalnych ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Obiekt, który ma powstać na pl. Markowiczów przy ul. Kolejowej, będzie funkcjonalny i otwarty dla każdego. – Społeczność lokalną Komorowa stanowią ludzie emocjonalnie z nim związani, m.in. rodziny, które budowały tu począwszy od lat 20. XX wieku kolejne niewielkie osiedla. Wytworzone na przestrzeni dziesięcioleci więzi sąsiedzkie sprzyjają organizowaniu wspólnych aktywności, zarówno poprzez liczne w Komorowie organizacje pozarządowe, jak i inne grupy. Dla nich punktem oparcia ma się stać Centrum Inicjatyw Kulturalnych – i jako obiekt, i jako przestrzeń. Będzie więc służyło przede wszystkim jako miejsce spotkań społeczności lokalnej. W Centrum mają znaleźć dla siebie miejsce grupy taneczne, muzyczne, grupy prowadzące warsztaty plastyczne i teatralne, a także nowe inicjatywy, dla których powstanie obiektu Centrum Inicjatyw Kulturalnych będzie impulsem. Lokalizacja w centrum Komorowa daje szansę stworzenia miejsca popularnego i lubianego przez mieszkańców w każdym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach – przekazał nam Urząd Gminy Michałowice.

Czytaj również: Dopłaty do biletów dla dzieci

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj