Święto jazzu

116

Od niedawna pojawił się nowy cykl koncertów odbywających się pod wspólnym tytułem Jazz w Milanówku. W ramach cyklu zagrał Wojtek Pilichowski oraz Cezary Konrad Quartet. W maju czeka nas niezwykłe wydarzenie muzyczne – koncert Urszuli Dudziak z zespołem Walk Away.

Urszuli Dudziak przedstawiać nie trzeba. Artystka jest jedną z najważniejszych postaci polskiej wokalistyki jazzowej. Dysponuje skalą głosu o niezwykłej rozpiętości. Posługuje się techniką śpiewu nazywaną scatem, jest mistrzynią sposobu śpiewania polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów, który doprowadziła do perfekcji. Mimo trudnej techniki, Urszula Dudziak śpiewa z ogromną swobodą.

Występowała z takimi znakomitościami muzyki jazzowej jak Michał Urbaniak, Adam Makowicz, Krzysztof Komeda. Występowała również z Herbym Hancockiem, Niną Simone, Stingiem, Bobbym McFerrinem. Koncertowała w wielu krajach Ameryki Północnej i Południowej, Europie, Azji. Występowała na wielu renomowanych scenach i festiwalach.

Za swoje dokonania muzyczne została odznaczona wieloma znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami. Jej sztandarowy utwór „Papaya” zyskał miano światowego hitu.

Podczas swojej działalności zagrała niezliczoną ilość koncertów, a także nagrała ponad 50 albumów.

Walk Away to najlepszy polski zespół ostatnich dwudziestu lat grający jazz fusion, założony przez perkusistę Krzysztofa Zawadzkiego. W corocznej ankiecie czytelników miesięcznika JAZZ FORUM zespół cztery razy nagrodzony został tytułem „Najlepszy zespół jazzowy roku”.
Zespół wystąpił we wszystkich uznanych klubach i salach koncertowych od gór Ural po Morze Śródziemne. Uczestniczyli w najważniejszych światowych festiwalach. Ważnym momentem w karierze grupy była trasa z Milesem Davisem, podczas której występowali jako support.

Walk Away regularnie współpracuje z takimi artystami jak Michał Urbaniak, Ewa Bem, Lora Szafran, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak. Zespół gra w składzie: Bernard Maseli – wibrafon, Zbigniew Jakubek – klawisze, Adam Wendt – saksofon, Tomasz Grabowy – bass oraz Krzysztof Zawadzki – perkusja.

Koncert odbędzie się 18 maja o godzinie 19.00, w Hali Sportowej przy ul. Żabie Oczko 1 w Milanówku. Bilety w cenie 50 zł można rezerwować i nabywać w Milanowskim Centrum Kultury.