Spektakl Brave Kids

0
190

W piątek 28 czerwca w grodziskiej Mediatece odbył się finałowy spektakl „Brave Kids”, projektu realizowanego w Gminnym Centrum Kultury Powozownia w Radziejowicach.

Wszystkich gości, których było nadspodziewanie wielu, przywitała dyrektor Gminnego Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach Magdalena Masewicz-Kierzkowska. Po powitaniu opowiedziała o realizowanym projekcie.

Projekt „Brave Kids” powstał jako część projektu wrocławskiego Brave Festival – Przeciw Wypędzeniom z Kultury. Powozownia już po raz drugi jest organizatorem i realizatorem tego niezwykłego projektu. W założeniu akcja umożliwia dzieciom z całego świata spotkania z rówieśnikami i innych obszarów kulturowych, aby mogły wymieniać się umiejętnościami i doświadczeniami, przekazywały sobie nawzajem informacje o swoich obyczajach, tradycji, kulturze.

W projekcie biorą udział dzieci pochodzące ze środowisk ubogich, osierocone lub pozbawione spokojnego, radosnego dzieciństwa, a działania artystyczne mają pomóc im dostrzegać w otaczającej je rzeczywistości rzeczy, które cieszą, bawią, uczą.

Realizacja wydarzenia możliwa jest dzięki rodzinom, które goszczą uczestników projektu, zapewniając dzieciom opiekę i ciepło domowego ogniska. Przez dwa letnie tygodnie dzieci pracują podczas warsztatów, których efektem jest niezwykle kolorowy, dynamiczny koncert, będący pięknym połączeniem kultur i tradycji wszystkich uczestników.

Koncert rozpoczął występ gospodarzy, których reprezentowała młodzież z Małej Akademii grodziskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Kirszlinga, oraz grupy tamburmajorek.

Z przygotowanym przez siebie przedstawieniem o mądrym ekologicznym przesłaniu wystąpiły również dzieci rodzin goszczących.

Spektakl „Brave Kids” był niezwykle barwnym, tryskającym młodzieńczą energią widowiskiem, w którym zgrabnie połączone zostały elementy kultury Białorusi, Kenii oraz Korei Południowej. Widowisko spotkało się z ciepłym przyjęciem przez grodziską publiczność, która owacjami wyrażała swój podziw dla tego niezwykłego spektaklu. Konieczny był bis, który sprawił wielką radość zarówno publiczności, jak i młodym artystom.

Ogromne uznanie należy się również instruktorom, którzy pracowali z dziećmi – Joli Sikorskiej i Maćkowi Kierzkowskiemu, dzięki którym spektakl zyskał tak widowiskowy, chwytający za serce charakter. Ich praca jest trudna, mają bowiem do czynienia z pochodzącymi z diametralnie często różnych obszarów kulturowych, ale dzięki swej wrażliwości potrafili oni wykorzystać tę przebogatą różnorodność kulturową do stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego, widowiska, które trafia chyba do każdego człowieka.