Muzycznie uświetnią ważne rocznice

0
228

Rok 2019 jest szczególny. Obchodzimy 30. rocznicę wolnych wyborów (4 czerwca), 20-lecie istnienia powiatów w Polsce oraz 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Powiat pruszkowski wraz z samorządem województwa mazowieckiego przygotowały ciekawą propozycję świętowania tych wydarzeń.

2 czerwca o 16.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie odbędzie się muzyczny stand-up Czesława Mozila „Spowiedź Emigranta”. Artysta ma bogate życiowe doświadczenie. Jako dziecko wyjechał do Danii, gdzie rozpoczął swoją przygodę muzyczną – gra na pianinie, a później na akordeonie. Ciągle miał kontakt z Polską, do której wrócił jako dorosły człowiek. Mozil opowie o swoich doświadczeniach, o patriotyzmie, emigracji, a także codziennym życiu. Wejściówki na występ artysty można otrzymać od 28 maja od 8.30 w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie przy ul. Drzymały 30, pokój numer 403.

Z kolei w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Muzyczne Krajobrazy Polski”. 2 czerwca o 19.00 zaprezentuje się Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka. Będzie można usłyszeć dzieła Stanisława Moniuszki oraz Wojciecha Kilara, czyli ojców odpowiednio opery narodowej i muzyki filmowej. To nie wszystko. Na uczestników koncertu będzie czekała muzyka filmowa z m.in. „Ziemi obiecanej”, „Pianisty”, „Rodziny Połanieckich”, „Janosika”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

2 czerwca o 18.00 w kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie zaplanowano koncert pt. „Etno Moniuszko”. To trzecie wydarzenie z cyklu „Mazowsze w Koronie”. Podczas wieczoru będzie można usłyszeć grającą na staropolskich i azjatyckich fidelach kolanowych Marię Pomianowską, na akordeonie zagra Hubert Giziewski. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Powiat Pruszkowski przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury oraz parafią w Nadarzynie.

Dla osób pamiętających lata 80. XX wieku twórczość Jacka Kaczmarskiego ma wyjątkową wartość. 4 czerwca o 19.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie podczas Salonu Poezji K40 nadarzy się okazja, aby pochylić się nad dziełami artysty. Wydarzenie „Jacek Kaczmarski. Pięć sonetów o umieraniu komunizmu” zapowiada się niezwykle ciekawie. Wiersze wybitnego artysty przeczyta Wiktor Zborowski, a pieśni wykonają Jan Janga Tomaszewski i Katarzyna Łochowska. Symbolem upadku komunizmu są kultowe „Mury”. Słów tej piosenki również nie zabraknie w Pruszkowie. W oryginalnej wersji językowej zaprezentuje ją Ana Iberszer. Wejściówki na wydarzenie można otrzymać w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie od 30 maja od 8.30, pokój numer 403.