Moniuszko inaczej

0
223

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich. Z tej okazji w kościele św. Klemensa w Nadarzynie odbędzie się wyjątkowy koncert.

Wydarzenie, odbywające się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Mazowsze w Koronie będzie wyjątkowym spotkaniem dwójki wybitnych muzyków. Maria Pomianowska – światowej sławy multiinstrumentalistka i kompozytorka, rekonstruktorka staropolskich instrumentów – fideli płockiej i suki biłgorajskiej, wejdzie w muzyczny dialog z Hubertem Giziewskim, występującym na całym świecie akordeonistą, grającym na współczesnym koncertowym instrumencie. Usłyszymy wyjątkowe aranżacje ludowych mazurów, oberków i kujawiaków Stanisława Moniuszki. Całość dopełnią pieśni kompozytora przełożone na instrumenty etniczne oraz tzw. „biały głos”, a także improwizacje oparte o melodyczne motywy moniuszkowskie.

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tegoroczna edycja wpisuje się w obchody Roku Stanisława Moniuszki na Mazowszu. Ideą Mazowsza w Koronie od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Ma to jednak miejsce nie w specjalnie do tego przeznaczonych salach koncertowych, ale w wiekowych naznaczonych historią zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu piętnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 160 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Koncert odbędzie się 2 czerwca o godz. 18.00 w kościele św. Klemensa w Nadarzynie.

Tymczasem warto posłuchać próbki umiejętności Marii Pomianowskiej: